7002 przeszczepy w katowickim szpitalu im. Mielęckiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2019 16:42

7002 przeszczepy przeprowadzono od 1983 r. do końca ubiegłego roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

7002 przeszczepy w katowickim szpitalu im. Mielęckiego
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

To czołowy ośrodek w Polsce w zakresie przeszczepów komórek krwiotwórczych oraz nerek, wątroby i trzustki. Wśród tegorocznych osiągnięć lekarzy ze szpitala przy ul. Francuskiej jest m.in. przeszczep nerek od 81-letniej dawczyni - jednej z najstarszych w Polsce.

Pierwszą transplantację narządową w Szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach przeprowadzono 31 marca 1983 r., pacjentowi przeszczepiono wówczas nerkę od dawcy niespokrewnionego. Od tego czasu w katowickiej placówce przeprowadzono ponad 2300 przeszczepów nerek. W 2018 r. przeprowadzono 126 takich zabiegów, co stawia katowicki szpital na pierwszym miejscu w kraju pod względem liczby przeprowadzonych transplantacji nerki.

Jak poinformowano podczas piątkowej (25 stycznia) konferencji prasowej w Katowicach, przed tygodniem przeszczepiono dwóm pacjentom w wieku 65 i 67 lat nerki pobrane od 81-letniej zmarłej dawczyni.

Tylko dwie przeszczepione w ubiegłym roku w Katowicach nerki pochodziły od żywych dawców. To mniej niż 2017 r., kiedy było ich 6 i 2016 r. - 7. Niekorzystnego trendu nie poprawiło wprowadzenie przy Francuskiej jako standardu laparoskopowego pobrania nerki od żywego dawcy, dzięki czemu blizna po pobraniu narządu jest mniejsza.

- Niewielka ilość przeszczepów od żywych dawców to ogólnopolski problem, poza tym wielu pacjentów może woli poczekać na nerkę od zmarłego dawcy, niż angażować kogoś z rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że dializoterapia nie jest tak dobrą metodą leczenia i nie przywraca do pełnej jakości życia, jak zabieg transplantacji nerki - podkreślił kierujący oddziałem nefrologii, transplantologii i chorób wewnętrznych prof. Andrzej Więcek.

Szpital jest też kluczowym w Polsce ośrodkiem przeszczepiania komórek krwiotwórczych. Pierwszy przeszczep szpiku (autotransplantację) wykonano w katowickim ośrodku 26 kwietnia 1991 r. W 1997 r. wykonano pierwszy w Polsce przeszczep od dawcy niespokrewnionego. Obecnie Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku Szpitala im. A. Mielęckiego to miejsce, gdzie przeprowadza się około 300 przeszczepów szpiku rocznie, zarówno autologicznych, jak i allogenicznych. Jest to największy ośrodek transplantacji komórek krwiotwórczych w Polsce.

Szpital im. A. Mielęckiego jest też czołową placówką w kraju pod względem liczby łącznych przeszczepów nerki i trzustki. Przez 15 lat przeprowadzono tu blisko 100 takich zabiegów. Z kolei liczba przeszczepów wątroby od 2005 roku wyniosła 358, co lokuje katowicką placówkę w gronie 4 najważniejszych krajowych ośrodków transplantacji tego narządu.

- Wszystkie te osiągnięcia nie byłyby możliwe bez zaangażowania i kompetencji zespołów medycznych. Rola personelu medycznego jest istotna na każdym poziomie - od kadry naukowej, poprzez zespoły lekarskie i pielęgniarskie, niezwykle istotne stanowiska koordynatorów ds. transplantacji, aż po pozostały personel medyczny. Na sukces szpitala składa się zaangażowanie całej załogi - podkreślił dyrektor Szpitala im. A. Mielęckiego w Katowicach dr Włodzimierz Dziubdziela.

Piątkowe spotkanie zorganizowano z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, który jest obchodzony jest 26 stycznia, w rocznicę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki, który przeprowadzono w 1966 r. w Warszawie. Był to wtedy 621 taki zabieg na świecie, pierwszy miał miejsce w roku 1954. Obchody Dnia Transplantacji służą promocji idei transplantologii, w tym również zwiększeniu społecznej wiedzy o możliwości przekazania narządów po śmierci. 

Anna Gumułka

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum