70 nowych potencjalnych dawców szpiku z komendy policji w Kaliszu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2020 21:02

70 pracowników komendy policji zarejestrowało się do bazy potencjalnych dawców szpiku - poinformowała we wtorek (25 sierpnia) rzecznik prasowy kaliskiej policji asp. Anna Jaworska - Wojnicz.

70 nowych potencjalnych dawców szpiku z komendy policji w Kaliszu
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Policjanci oraz pracownicy cywilni kaliskiej komendy po raz pierwszy wzięli udział w akcji pobierania próbek krwi w celu rejestracji w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Akcję zorganizowało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

Do badań mogły przystąpić wszystkie zdrowe osoby w wieku do 55 lat, a cała procedura rejestracji nie była skomplikowana i trwała nie więcej niż 10 minut.

- Tylko jednego dnia do bazy danych trafiło 70 nowych potencjalnych dawców szpiku. Gdyby to nie był sezon urlopowy, to chętnych pracowników policji byłoby więcej - podkreśliła rzecznik prasowy kaliskiej policji asp. Anna Jaworska - Wojnicz.

Dla wielu chorych jedynym ratunkiem jest przeszczepienie szpiku od zgodnego dawcy, czyli tak zwanego "genetycznego bliźniaka".

Z informacji zamieszczonej na stronie internetowej fundacji DKMS wynika, że szanse na znalezienie "genetycznego bliźniaka" wynoszą 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów.

Ewa Bąkowska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum