63 proc. lekarzy oddałoby szpik dla swoich pacjentów

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2015 16:20

26 stycznia obchodzony jest co roku w Polsce Dzień Transplantacji. Z tej okazji portal dla lekarzy Konsylium24.pl zadał pytanie 1017 polskim lekarzom: "Czy zgodziłabyś/zgodziłbyś się zostać dawcą szpiku do transplantacji dla Twojego pacjenta?". Większość lekarzy deklaruje, że pomogłoby swoim pacjentom.

63 proc. lekarzy oddałoby szpik dla swoich pacjentów

W badanej grupie 134 lekarzy zgłosiło, że ma medyczne przeciwwskazania do oddania szpiku do transplantacji. Do takich przeciwwskazań należą m. in. cukrzyca, astma, stan po zawale serca, choroby zakaźne, padaczka, łuszczyca i ciąża. Spośród lekarzy, którzy nie mają medycznych przeciwwskazań, większość (63 proc.) deklaruje, że oddałoby szpik dla swojego pacjenta. Oddać szpik swojemu pacjentowi nie chciałoby 14 proc. lekarzy. Co czwarty (23 proc.) lekarz ma wątpliwości ("trudno powiedzieć").

Wielu spośród lekarzy, którzy są gotowi oddać szpik swoim pacjentom twierdzi, że zgłosili się już do banków szpiku. Podkreślają, że oddanie szpiku to najpiękniejszy dar jaki można ofiarować komuś potrzebującemu.

Wspominają również, że dużo łatwiej jest podjąć decyzję o zgłoszeniu do banku szpiku w sytuacji, gdy samemu spotka się z cierpieniem potrzebującej transplantacji szpiku osoby, pracując na oddziale hematologicznym lub mając taką osobę w najbliższej rodzinie. Niektórzy lekarze przytaczają również sytuacje ze swoich oddziałów, gdzie cały personel zgłosił się do banku szpiku szukając dawcy dla umierającego na oddziale pacjenta.

Lekarze podkreślają, że zasadą transplantologii pomiędzy niespokrewnionymi dawcami jest anonimowość - ani dawca ani biorca nie wiedzą nic o sobie nawzajem.

Osoby, które deklarują, że nie oddałyby szpiku swojemu pacjentowi, nie wykluczają oddania szpiku ale pod warunkiem pełnej anonimowości. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum