60. urodziny Krakowskiego Ośrodka Hematologicznego

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2010 18:09

W piątek i sobotę (21 i 22 maja) Krakowski Ośrodek Hematologiczny będzie uroczyście obchodził jubileusz 60-lecia.

Fragment plakatu zapowiadającego obchody 60-lecia Krakowskiego Ośrodka Hematologicznego

Inauguracja obchodów nastąpi 21 maja w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Istotnym punktem uroczystości będzie sesja naukowo-wspomnieniowa, podczas której zostaną podsumowane dotychczasowe osiągnięcia Krakowskiego Ośrodka Hematologicznego.

Uczestnicy spotkania będą mieli m.in. okazję poznać pierwszą pacjentkę Kliniki, u której wykonano zabieg przeszczepienia szpiku.

22 maja od godz. 10.00 do 16.00 na Małym Rynku w Krakowie, zorganizowany zostanie „Dzień Krwi”, podczas którego mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję dowiedzieć się o roli krwi w organizmie człowieka, wykonać bezpłatnie badanie morfologii krwi, zastać dawcą szpiku kostnego lub honorowym dawcą krwi. Ok. godz. 15.00 odbędzie się koncert Jacka Wójcickiego i Anny Szałapak.

Katedra i Klinika Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego powstała w 1950 roku z inicjatywy profesora Juliana Aleksandrowicza, stając się jedną z pierwszych klinik hematologicznych w Polsce.

W Klinice leczone są osoby z chorobami krwi i układu krwiotwórczego takimi jak: niedokrwistość, czyli tzw. anemie, granulocytopenia, agranulocytoza, skazy jak również nowotwory (ostra i przewlekła białaczka, chłoniak oraz szpiczak mnogi). Klinika hospitalizuje rocznie ok. 1600 osób, a prawie 5000 pacjentów poddawanych jest procedurom ambulatoryjnym i wizytom kontrolnym.

Od 1993 r. Kliniką kieruje prof. Aleksander Skotnicki, który stworzył w Krakowie nowoczesny Ośrodek Transplantacji Szpiku.

W Polsce na nowotwory układu krwiotwórczego zapada rocznie ok. 12 000 osób. Podstawowym badaniem diagnozującym nieprawidłowości w układzie krwiotwórczym jest badanie morfologii krwi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum