60 osób zakażonych koronawirusem w domu opieki pod Radomiem. MZ o niczym nie wie?

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2020 10:30

Testy w kierunku koronawirusa wykonane 26 marca potwierdziły zakażenie u 52 pensjonariuszy i 8 pracowników Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu (Mazowieckie). W rozmowie z tvn24.pl dyrektor placówki Arkadiusz Śliwa przyznaje, że od wtorku, 24 marca wszyscy pracownicy i pensjonariusze są na miejscu - także siedmiu pracowników, których testy były negatywne.

Testy potwierdziły zakażenie u 52 pensjonariuszy i 8 pracowników Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu.Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Ośrodek pomocy społecznej, w którym przebywa na stałe 66 chorych, w tym osoby starsze i dzieci, został poddany kwarantannie, kiedy okazało się, że jedna z pielęgniarek jest zakażona koronawirusem. Kobieta pracowała nie tylko w tym ośrodku, ale również w szpitalu w Grójcu (woj. mazowieckie), w którym duża część personelu została zakażona. W ośrodku ostatni raz w pracy była 15 marca.

W trakcie kwarantanny dyrektor Śliwa zdecydował o przeprowadzeniu testów u wszystkich podopiecznych i pracowników. Wykonała je firma Warsaw Genomics, wyspecjalizowana w badaniach genetycznych. Wyniki przekazane 26 marca wykazały, że 52 pensjonariuszy i  ośmiu pracowników jest zakażonych. Pozostałe 21 osób miało wynik negatywny (14 podopiecznych i 7 pracowników) - podaje TVN24.

Personel jest od wtorku bez przerwy z pensjonariuszami. Jedyna pomoc płynie od starosty białobrzeskiego Sylwestra Krogula i urzędu wojewody mazowieckiego. Dyrektor otrzymał 600 maseczek od WOŚP i kombinezony z urzędu wojewódzkiego. Wszyscy otrzymują też posiłki z zewnątrz.

Na Twitterze Szymon Jadczak, dziennikarz śledczy podał w sobotę 28 marca (godz. 8.35), że Ministerstwo Zdrowia poradziło sobie z chorymi w Niedabylu w prosty sposób: wykreśliło ich ze statystyk.

Dane o zakażeniu przyszły 26 marca, więc jeden z komunikatów resortu zdrowia powinien zawierać informację o minimum 60 osobach zakażonych w woj. mazowieckim. Tymczasem tego dnia (26 marca) podano w komunikatach: pierwszym o godz. 9.19 - 34 zakażonych, żaden z woj., mazowieckiego; drugim o 14.01 - 35 zakażonych, ponownie ani jedna osoba nie pochodziła z woj. mazowieckiego; następnym podanym o 17.50 - 53 zakażonych i znów ani jedna osoba z Mazowsza i w ostatnim o godz. 20.31 - 58 zakażonych, w tym komunikacie pojawiło się 40 osób z woj. mazowieckiego. Nadal brakuje 20.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum