5 tys. ludzi w Polsce żyje dzięki przeszczepom szpiku

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2009 19:10

25 lat temu zespół prof. Wiesława Jędrzejczaka po raz pierwszy dokonał przeszczepu szpiku kostnego u sześcioletniej wówczas Oli Przybylskiej, dawczynią była 3 lata młodsza siostra chorej - Katarzyna.

5 tys. ludzi w Polsce żyje dzięki przeszczepom szpiku

Śmiertelnie chora wówczas Aleksandra ma dziś 31 lat, skończyła studia, pracuje i jak sama mówi żyje normalnie, tak jak wszyscy. Jej siostra Katarzyna odebrała w piątek (27 listopada) z rąk wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego odznaczenie "Dawca Przeszczepu".

Takie medale odebrali wszyscy, którzy zdecydowali się uratować życie chorym i oddali swój szpik. Ci, którzy poświęcili się wielokrotnie zostali odznaczeni medalem „Zasłużony Dawca Przeszczepu”.

– Zgłosiło się do nas dwoje młodych rodziców, którzy zaufali młodemu lekarzowi, wtedy kiedy nie mogliśmy się jeszcze pochwalić żadnymi sukcesami – wspomina czas pierwszego przeszczepu prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Warszawie.

Pierwsze przeszczepienia szpiku odbywały się w Centralnym Szpitalu Klinicznym Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie w iście spartańskich warunkach. – Mieliśmy do dyspozycji jedną salę z łazienką, nie było pielęgniarek. Chorym opiekował się członek rodziny, który był hospitalizowany razem z nim – opowiada profesor.

W CSK WAM zespół prof. Jędrzejczaka w latach 1984 – 1987 przeprowadził 9 zabiegów przeszczepu szpiku.

Już nie awangarda, lecz rutyna

Od czasu pierwszego zabiegu w Polsce wykonano blisko 9000 przeszczepów. Biorąc pod uwagę przeciętne wyniki można sądzić, że w naszym kraju żyje ponad 5000 osób, które są rekonwalescentami po różnych zabiegach przeszczepiania komórek krwiotwórczych i które dzięki nim mają darowane życie.

Wiele spośród tych osób powróciło do normalnej aktywności zawodowej, a także zaangażowało się w działalność społeczną. W Polsce żyje więc całe miasteczko przeszczepowe i co roku przybywa mu kilkuset nowych obywateli.

Obecnie w Polsce wykonuje się wszystkie rodzaje przeszczepień komórek krwiotwórczych. Przez te 25 lat w Polsce zaczęto przeszczepiać szpik dzieciom chorym na nowotwory krwi, wykonano pierwsze przeszczepienie od dawcy niespokrewnionego, uruchomiono pierwszy rejestr dawców szpiku, a także dokonano pierwszego przeszczepienia krwi pępowinowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum