49. Kongres PTU: w Polsce przybywa pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty

Autor: Wojciech Kuta/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2019 07:31

Co czwarty wykrywany w Polsce nowotwór to choroba urologiczna - w tym m.in. rak: gruczołu krokowego, nerki i pęcherza moczowego. Rozwojowi co najmniej połowy tych przypadków można zapobiec poprzez odpowiedni tryb życia oraz wczesne diagnozowanie - mówili w Katowicach eksperci podczas rozpoczętego w czwartek (12 czerwca) 49. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

49. Kongres PTU: w Polsce przybywa pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty
Sesja pacjentów urologicznych podczas 49. Kongresu PTU wypełnia salę po brzegi; FOT. PTWP

- Tylko w 2018 roku do naszego stowarzyszenia zadzwoniło lub napisało z prośbą o pomoc i poradę ponad 1 tysiąc osób. Niestety, aż u 430 z nich rak prostaty, nerki czy pęcherza moczowego miał już postać bardzo zaawansowaną. Co grosza, liczba takich pacjentów w naszym kraju cały czas rośnie - alarmował Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”, podczas sesji pacjentów urologicznych w ramach 49. Kongresu PTU.

Dodał, że taka statystyka jest przerażająca. Tadeusz Włodarczyk zwracał jednocześnie uwagę, że w krajach Europy Zachodniej, między innymi w Niemczech, odsetek chorych z zaawansowaną postacią nowotworów od kilku lat się zmniejsza, tymczasem w Polsce notujemy przeciwną tendencję.

Szef „Gladiatora” podkreślał, jest to sygnał ostrzegawczy zarówno dla społeczeństwa - aby np. poddawać się w odpowiednim wieku badaniom profilaktycznym - jak i dla Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i innych instytucji, które tak negatywne wskaźniki powinny brać pod uwagę przy kształtowaniu polityki zdrowotnej.

- Od czterech lat pacjenci przyjeżdżają na kolejne kongresy Polskiego Towarzystwa Urologicznego po naukę. Chcemy się edukować, korzystając z wiedzy najlepszych specjalistów, aby utrzymać nasze zdrowie w możliwie najlepszym stanie - mówił prezes Włodarczyk.

Prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Urologii CM UJ informował na sesji pacjentów urologicznych katowickiego kongresu, że wśród wszyskich wykrywanych w Polsce nowotworów, aż 25 proc. stanowią nowotwory urologiczne (m.in. rak gruczołu krokowego, nerki i pęcherza moczowego).

Prezes PTU zaznaczył, że biorąc pod uwagę epidemiologię dotyczącą nowotworów urologicznych, Polska, podobnie jak wiele innych krajów, staje przed poważnym wyzwaniem: - Statystyka musi skłonić nas do odpowiedzi na pytanie, czy jesteśmy przygotowani na swoistą epidemię raka gruczołu krokowego? W 2008 r. na całym świecie zanotowano prawie 900 tysięcy przypadków tej choroby nowotworowej i 258 tys. zgonów z jej powodu - podawał prof. Chłosta.

Wskazywał jednocześnie, że prognozy epidemiologiczne nie pozostawiają wątpliwości, że ten problem zdrowotny będzie w drastycznie narastał: - Tendencja jest jednoznaczna - w 2030 roku na raka stercza (gruczołu krokowego) zachoruje na całym świecie około 1,7 miliona osób, z których prawie pół miliona umrze.

W opinii prof. Chłosty, do wzrostu liczby zachorowań na ten nowotwór musimy się w Polsce przygotować zarówno pod względem instytucjonalnym, organizacyjnym, jak i obejmującym kierunki rozwoju urologii. - Niezbędna jest stała edukacja medyczna, przed- i podyplomowa w zakresie urologii czynnościowej. Musimy organizacyjnie zapewnić pacjentom możliwie jak najwcześniejszą diagnostykę. Natomiast w procesie leczenia bardzo ważne jest zapewnienie chorym dostępu do metod o coraz większej skuteczności, a zarazem malejącej inwazyjności - wyliczał prezes PTU.

Z kolei dr hab. Jakub Dobruch, kierownik I Kliniki Urologii CMKP w Warszawie mówił o ogromnej roli profilaktyki urologicznych chorób nowotworowych. - Badanie dowodzą, że między innymi odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, czy unikanie używek - przede wszystkim alkoholu i papierosów - mogą skutecznie zapobiec ok. 50 proc. przypadków nowotworów.

Eksperci przypominali, że 10 proc. nowotworów złośliwych wykrywanych u mężczyzn jest związanych z nadużywaniem alkoholu, a co drugi pacjent z rakiem pęcherza moczowego jest nałogowym palaczem.

Pierwszego dnia 49. Kongresu PTU odbyły się także sesje dotyczące, między innymi: znaczenia wczesnej diagnozy i wyboru właściwej ścieżki terapeutycznej m.in. w raku prostaty oraz konieczności interdyscyplinarnego podejście do leczenia LUTS (objawów ze strony dolnych dróg moczowych).

Drugi dzień kongresu otworzy sesja live surgery (operacja na żywo, czwartek, 13 czerwca, godz. 8.45).. Operację prostatektomii radykalnej z użyciem robota da Vinci wykona prof. Alexandre Mottire - pionier i jeden z najbardziej uznanych ekspertów w zakresie chirurgii robotycznej, który przewodniczy Sekcji Urologii Robotycznej Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (ERUS).

Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego, obchodzącego w tym roku jubileusz 70-lecia, już po raz czwarty odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, goszcząc ponad 1000 specjalistów z Polski i całego świata.

Kongres zakończy się w sobotę, 15 czerwca. Jednym z patronów medialnych tego wydarzenia jest portal i magazyn Rynek Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum