465 mobilnych punktów pobrań, a kolejki do testów i tak rosną

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 16 października 2020 12:56

Coraz więcej osób chce się dowiedzieć, czy są zakażone koronawirusem. W efekcie powstają długie kolejki do punktów testowania COVID-19.

465 mobilnych punktów pobrań, a kolejki do testów i tak rosną
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Na rządowej stronie pacjent.gov.pl na bieżąco aktualizowana jest mapa i lista punktów pobrań. Obecnie w całej Polsce jest ich 465. By do wielu z nich się dostać, trzeba mieć czas i żelazne nerwy - pisze tvn24.pl.

Jak wyjaśnia Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, to efekt nie tylko wzrostu poziomu zakażeń, ale też zadziałania systemu zleceń przez lekarzy POZ.

Ostatniej doby (16 października) takich skierowań było ponad 143 tysiące. Październik to tradycyjny okres różnych infekcji, dlatego lekarze mają dużo więcej zgłoszeń.

Lekarz rodzinny Joanna Zabielska-Cieciuch przyznaje, że ma w stosunku do ubiegłego roku sto procent więcej pacjentów. - To nawet 50-60 pacjentów dziennie. Każdego dnia wypisuję około pięciu skierowań na testy - mówi.

Specjaliści oceniają, że kolejki będą coraz dłuższe i coraz więcej pacjentów będzie chciało lub będzie musiało wykonać test w kierunku SARS-CoV-2. W związku z tym diagności apelują o wydłużenie pracy punktów pobrań.

Więcej: tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum