31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2015 14:09

Z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa wszystkie kraje do współpracy na rzecz zatrzymania nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi.

31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja to także inauguracja działań w ramach realizacji zadania „Prewencja pierwotna nowotworów w 2015 roku”. Motywacja do abstynencji tytoniowej to temat, który towarzyszyć będzie realizacji zadania w 2015 roku.

W 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia wzywa wszystkie kraje do współpracy na rzecz zatrzymania nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi. Zjawisko to stanowi poważny globalny problem - nie tylko zdrowotny, ale także prawny i ekonomiczny. Na podstawie danych pochodzących m.in. z urzędów celnych szacuje się, że co najmniej 1 na 10 papierosów wypalanych na całym świecie pochodzi z nielegalnego źródła. Komisja Europejska ocenia, że handel nielegalnymi papierosami kosztuje państwa członkowskie Unii Europejskiej ponad 10 miliardów Euro wskutek utraconego podatku akcyzowego i wpływów z opłat celnych.

Palenie tytoniu stanowi jeden z najistotniejszych problemów zdrowotnych w Polsce. W roku 2014 codzienne palenie deklarowało 28 proc. dorosłych mężczyzn i 19 proc. dorosłych kobiet, mniej niż w poprzednich latach.

Palenie wychodzi z mody także wśród młodzieży. Wyniki badań pokazują, że w latach 2002-2014 wśród dzieci w wieku 15 lat odsetek palących zmalał z 21 proc. do 10 proc. u chłopców i z 12 proc. do 10 proc. wśród dziewcząt. To dobry trend zwłaszcza, że w Polsce co roku nadal umiera ponad 50 tysięcy osób z powodu chorób związanych z paleniem tytoniu, w tym prawie 25 tysięcy z powodu nowotworów.

Szacuje się też, że w wyniku chorób spowodowanych biernym paleniem w Polsce co roku umiera około 2000 osób. Niestety mimo wielu dowodów na szkodliwość biernego palenia, dwie piąte palących osób przyznaje, że pali w obecności dzieci. Oznacza to, że codziennie kilka milionów dzieci jest narażonych na kontakt z toksycznymi substancjami zawartymi w dymie tytoniowym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum