3,2 mld zł - tyle NFZ przeznaczył na testy wykrywające wirusa SARS-CoV-2

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP21 października 2021 15:10

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa NFZ, do tej pory blisko 3 mld zł zostało przeznaczone na sfinansowanie testów genetycznych, a także 213 mln zł na testy antygenowe.

3,2 mld zł - tyle NFZ przeznaczył na testy wykrywające wirusa SARS-CoV-2
NFZ przekazał ponad 3 mld na testy. Fot. PAP/Marcin Bielecki
  • Narodowy Fundusz Zdrowia do tej pory przeznaczył blisko 3 mld zł na sfinansowanie testów genetycznych Real Time-PCR i 213 mln zł na testy antygenowe – poinformowała Sylwia Wądrzyk, rzeczniczka prasowa NFZ 
  • Od początku pandemii łącznie pobrano 21 mln 708 tys. 592 próbek do badania - lekarze POZ zlecili ponad 4,4 mln badań
  • W całym kraju funkcjonuje 486 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2

Pieniądze od NFZ na testy wykrywające SARS-CoV-2

- Do tej pory NFZ przeznaczył blisko 3 mld zł na sfinansowanie testów RT-PCR i 213 mln zł na testy antygenowe - zaznaczyła rzeczniczka.

Zgodnie z danymi przekazywanymi przez resort zdrowia od początku epidemii przebadane zostało 21 mln 283 tys. 367 osób. W sumie pobrano 21 mln 708 tys. 592 próbek do badania. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej POZ, odkąd uzyskali takie uprawnienie, zlecili 4 mln 419 tys. 655 badań.

Rzecznik NFZ przypomniała, że zlecenie na test na obecność koronawirusa może wystawić każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki medycznej (tzw. wieczorynki), lekarz, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Pacjent może mieć wykonany test również podczas przyjęcia do szpitala.

Skierowanie na badanie przez formularz na stronie internetowej

Istnieje także możliwość samodzielnego otrzymania skierowania na badanie przez wypełnienie formularza na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa.

Pobranie wymazu do wykonania testu następuje w punkcie pobrań lub w domu pacjenta.

- W kraju działa 486 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Dla porównania, w lipcu i sierpniu funkcjonowało ich 478 - podsumowała.

Rzecznik NFZ zaznaczyła też, że liczba punktów i godziny ich funkcjonowania są na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemicznej.

- Placówki medyczne elastycznie reagują na pojawiające się w tym zakresie potrzeby. Szczególną uwagę zwracamy na regiony, gdzie występuje wzrost zachorowań, np. w woj. lubelskim w ostatnim okresie ponownie rozpoczęły funkcjonowanie cztery punkty pobrań, dwa w woj. kujawsko-pomorskim. W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych - zapewniła.

Czytaj: Szczecin. Będą szczepić przy Cmentarzu Centralnym. Punkt rusza 22 października

Wciąż wykonuje się za mało testów

Przypomnijmy, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska poinformowała o pracy laboratoriów medycznych w czasie czwartej fali zakażeń koronawirusem w Polsce w ramach Forum Rynku Zdrowia.

- W tej chwili mamy problem z testowaniem - mówiła Niewiadomska. Podała, że w ubiegłym, 2020 roku, liczba testów pod kątem zakażenia koronawirusem wykonywanych w ciągu doby była zdecydowanie większa, niż ma to miejsce teraz.

Obraz testowania zaburza też fakt, że kupujemy testy np. w marketach. - A to wszystko sprawia, że nie mamy informacji tak de facto, jaki mamy stopień zakażeń w tej chwili - powiedziała. 

- Zdecydowanie za mało testujemy - ale to też wynika z tego, że kadry w laboratoriach medycznych też się kończą. Możliwości wykonania badań przez diagnostów są ograniczone. Ale jest to element i jest to ta składowa, która wpływa na to, jak postępuje ta fala zakażeń - podsumowała Alina Niewiadomska.

Czytaj: Jest za mało testów na koronawiursa. Prezes KIDL: nie mamy informacji na temat stopnia zakażeń

Prof. Krzysztof Filipiak: należy zamknąć cmentarze na Wszystkich Świętych dla niezaszczepionych

Szary personel w pandemii. "Dla bezpieczeństwa szpitali równie ważny, jak lekarze i pielęgniarki"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze