295 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Azji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2020 18:30

Według stanu z 21 stycznia 2020 r. zanotowano łącznie 295 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia w Azji nowym koronawirusem - podał w środę (22 stycznia) Główny Inspektorat Sanitarny.

Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

GIS wydał komunikat dla podróżujących o zachorowaniach na zapalenie płuc w Wuhat (Chiny), spowodowanych nowym koronawirusem.

Wskazano w nim, że występowanie przypadków jest obecnie ograniczone głównie do miasta Wuhan Zanotowano również sporadyczne przypadki stwierdzenia zachorowań u osób powracających z Wuhan do innych prowincji w Chinach oraz do innych krajów (Tajlandia, Japonia, Korea Południowa). Zanotowano cztery przypadki zgonów wśród osób obciążonych innymi schorzeniami.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel i duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

GIS wskazał, że potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale - jak zaznaczono - potrzeba więcej informacji, aby w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Inspekcja przypomina, że źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

GIS podał, że w świetle aktualnie dostępnych informacji ECDC uważa, że obecnie istnieje umiarkowane prawdopodobieństwo zakażenia podróżujących z krajów UE/EOG i odwiedzających Wuhan.

Według doniesień medialnych międzynarodowe lotnisko Wuhan Tianhe wdrożyło kontrolę pasażerów wylatujących z Wuhan w Chinach. Mierzona jest temperatura, a pasażerowie gorączkujący są obejmowani tymczasową kwarantanną.

Zalecenia dla podróżnych obejmują unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego; unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzeganie zasad higieny rąk.

Podróżni z ostrymi objawami ze strony układu oddechowego, którzy przebywali w Wuhan, powinni zgłosić się do lekarza i przekazać informację o historii podróży do tego miasta. 

Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum