29 października - Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę

Autor: PAP, SA/Rynek Zdrowia • • 28 października 2009 08:58

W Polsce łuszczyca dotyka blisko 600 000 osób. Ponad 17 000 osób cierpi na najcięższą jej postać. Chorzy nie są w stanie normalnie funkcjonować. Nie mają jednak dostępu do nowoczesnych i skutecznych metod terapeutycznych.

Choroby dermatologiczne nie zostały wymienione w Narodowym Programie Zdrowia 2007-2015. W ostatnich latach wycofane wręcz zostały niektóre metody leczenia. Rozległe postacie choroby wymagają tymczasem naświetlania ultrafioletem lub podawnia leków wpływających na odporność organizmu.

Pojedynczy pacjenci mogą liczyć na skuteczną terapię, przyznawaną każdorazowo na podstawie indywidualnych wniosków. W 2008 i 2009 roku leczeniem biologicznym objęto w naszym kraju tylko 220 chorych z łuszczycą. Istnieją jednak regiony, gdzie nowoczesne metody leczenia nie są w ogóle dostępne. A prawdopodobnie od stycznia 2010 roku przestanie obowiązywać tzw. świadczenie za zgodą płatnika, co może oznaczać kompletny brak dostępu do nowoczesnego leczenia.

Prof. Andrzej Kaszuba – konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii przypomina o problemie przed przypadającym w czwartek (29 października) Światowym Dniem Chorych na Łuszczycę. Jak mówi, w odróżnieniu od większości krajów europejskich, koszt nowoczesnego leczenia w tej chorobie (około 5 tysięcy złotych miesięcznie) nie jest w Polsce refundowany, a liczba osób, u których ze względu na ciężki przebieg choroby należałoby stosować leki biologiczne sięga 17 tys. Środków na indywidualne terapie starcza dla około 200.

Krajowy konsultant powołał w związku z tą sytuacją Krajowy Zespół Ekspertów ds. Dermatologii, który zaproponował konkretne rozwiązania Narodowemu Funduszowi Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych. Eksperci postulują stworzenie i wdrożenie skutecznych standardów postępowania terapeutycznego.

Teraz trwają prace nad polskimi rekomendacjami leczenia łuszczycy oraz łuszczycowego zapalenia stawów. Jednocześnie zapoczątkowano przygotowywanie polskiego rejestru pacjentów z łuszczycą i łuszczycowym zapaleniem stawów.

Wraz z organizacjami zrzeszającymi chorych na łuszczycę, wystosowano też apel do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, wzywający do stworzenia długoterminowej strategii leczenia łuszczycy, wdrożenia nowoczesnych standardów leczenia oraz zapewnienia dostępu do terapii biologicznej.

Występowanie łuszczycy jest niezależne od wieku, najczęściej zapadają na nią ludzie młodzi - między 15. a 30. rokiem życia. Postępująca łuszczyca może niszczyć stawy, prowadząc do trudności z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności. Czasami wymaga zastosowania nawet protezy stawów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum