27 czerwca bezpłatne badania płuc w całej Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2013 18:01

Darmowe badania spirometryczne, pozwalające ocenić czynność płuc, będą prowadzone w czwartek (27 czerwca) w 180 placówkach w całej Polsce. Lekarze zachęcają do nich osoby, które mają przewlekły kaszel, świsty, duszność i osoby bez objawów, jeśli są po 40-tce i palą tytoń.

27 czerwca bezpłatne badania płuc w całej Polsce

Badania organizuje Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i POChP, we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia i Polskim Towarzystwem Alergologicznym, z okazji obchodzonego 27 czerwca Polskiego Dnia Spirometrii. 

Adres najbliższej placówki, która bierze udział w akcji, można znaleźć na stronie internetowej Federacji (http://www.astma-alergia-pochp.pl). W niektórych konieczna jest wcześniejsza rejestracja na badanie. Część ośrodków będzie wykonywała bezpłatną spirometrię przez kilka dni.

Jak powiedział dr Piotr Dąbrowiecki, prezes Federacji, spirometria jest nieinwazyjnym badaniem, niezbędnym do wykrycia poważnego, groźnego dla życia schorzenia - przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). - Odgrywa również ważną rolę w monitorowaniu leczenia astmy i oceny stopnia uszkodzenia układu oddechowego u osób, które na nią cierpią - powiedział alergolog.

W Polsce około 4 mln osób cierpi na astmę i 2 mln na POChP. Ale około połowa z nich nie ma jeszcze postawionej diagnozy i nie jest leczona. Schorzeniom tym towarzyszy obturacja, czyli zwężenie oskrzeli, którą wykrywa się w badaniu spirometrycznym.

Głównym czynnikiem ryzyka POChP jest palenie tytoniu, a w dalszej kolejności bierne wdychanie dymu papierosowego, narażenie na pyły i inne zanieczyszczenia powietrza. Choroba rozwija się długo, przez około 20-30 lat, jednak początkowo nie daje wyraźnych objawów, albo daje takie, które są uważane za normalne u osób palących - kaszel, świszczący oddech, duszność przy wysiłku. POChP nieleczona i zaniedbana prowadzi do inwalidztwa oddechowego - w skrajnym stadium chorzy muszą korzystać z respiratora. Schorzenie skraca życie o ok. 10-15 lat.

Dr Dąbrowiecki zwrócił uwagę, że im wcześniej wykryje się POChP, tym wcześniej można rozpocząć leczenie, a dzięki temu wydłużyć życie chorych i poprawić jego jakość. Jego zdaniem można w ten sposób zapobiec wielu tragediom ludzkim. - Prowadzę poradnię domowego leczenia tlenem dla chorych z ciężką POCHP i ciężką astmą. Ci chorzy chcieliby cofnąć czas o 10-20 lat, ale nie mogą tego zrobić - powiedział.

Dodał, że dostęp do badania spirometrycznego jest w Polsce ograniczony, gdyż wykonuje się je u specjalistów, do których coraz trudniej ostatnio się dostać. - Osoby, które odczuwają duszność powinny mieć wykonywane EKG i spirometrię. Tymczasem, to drugie badanie jest wykonywane 10-20 razy rzadziej niż EKG - powiedział specjalista. Dlatego, bardzo ważne jest by jak najwięcej osób skorzystało z bezpłatnych badań, zaznaczył.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum