26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2019 17:03

Pierwszy udany przeszczep nerki w Polsce miał miejsce 26 stycznia 1966 r. - przypomina Ministerstwo Zdrowia z okazji obchodzonego w sobotę (26 stycznia) Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji.

26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji
Krzyżowy przeszczep nerki w Szpital Uniwersytecki im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Fot. Materiały prasowe

Pierwszy udany przeszczep nerki pobranej od osoby zmarłej przeprowadził zespół I Kliniki Chirurgicznej kierowanej przez prof. Jana Nielubowicza i I Kliniki Chorób Wewnętrznych, kierowanej przez prof. Tadeusza Orłowskiego, Akademii Medycznej w Warszawie.

Biorcą narządu była Danusia Milewska, 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej, wybrana i przygotowywana do tego zabiegu przez prof. Tadeusza Orłowskiego. Od tego przełomowego wydarzenia w Polsce wykonano już ponad 31 384 przeszczepień narządów.

Przeszczepianie ratuje życie wielu chorym, a dawstwo nie przynosi dawcy szkody. W Polsce na różnego rodzaju przeszczepienie oczekuje w każdej chwili (wg danych na koniec 2018 roku) ponad 5500 chorych (2.000 osób oczekuje na przeszczepienie narządu unaczynionego, 500 na przeszczepienie szpiku, 3000 na przeszczepienie rogówki). Liczba wykonywanych rocznie przeszczepień, choć stale rośnie nie pokrywa wszystkich potrzeb. Część chorych nie doczekuje przeszczepienia.

W październiku ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia zainaugurowało kampanię edukacyjno-informacyjną „Solidarnie dla transplantacji”. Kampania potrwa do końca 2020 r. Ma na celu upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej. Ma również zachęcić Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zainteresować ich potencjalnym dawstwem szpiku kostnego.

Czytaj: www.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum