25 proc. zakażonych HIV w Polsce to kobiety

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 września 2010 17:40

W Polsce jest zarejestrowanych ok. 14 tys. osób zakażonych wirusem HIV; ok. 25 proc. z tej grupy to kobiety - poinformowała dr Joanna Kubicka z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie na konferencji zorganizowanej przez Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

25 proc. zakażonych HIV w Polsce to kobiety

Zdaniem Kubickiej, liczba osób zakażonych HIV może być nawet dwu-trzykrotnie większa: – Niedoszacowanie może być kilkakrotnie wyższe wśród kobiet, gdyż kobiety rzadziej robią testy – zaznaczyła lekarka.

Uczestniczki konferencji podkreślały, że kobiety ze względu na uwarunkowania biologiczne są bardziej niż mężczyźni podatne na zakażenie HIV w czasie stosunku bez zabezpieczenia. Zaznaczyły także, że kobiety często nie mają wpływu na to, czy mężczyźni stosują prezerwatywy, które – jak mówiły – są jedynym środkiem antykoncepcyjnym zapobiegającym jednocześnie zakażeniu HIV.

W opinii Federacji rozwiązaniem dla wielu kobiet, których partnerzy nie chcą się zabezpieczać, byłoby stosowanie prezerwatywy przeznaczonej dla kobiet, która nie jest dostatecznie wypromowana na polskim rynku.

– Federacja zwróciła się do minister zdrowia Ewy Kopacz o poparcie inicjatywy promocji tego środka antykoncepcyjnego – poinformowała Wanda Nowicka z Federacji.

– Prezerwatywa dla kobiet jest droższa od trzech do dziesięciu razy od zwykłej prezerwatywy i na razie jest niedostępna w polskich sklepach, aptekach – można ją kupić jedynie przez internet – powiedziała Katarzyna Pabijanek z Federacji Kobiet.

Jak powiedziała Kubicka, kobiety często nie mają świadomości, że są nosicielkami wirusa HIV, co przy zajściu w ciążę jest niebezpieczne dla dziecka. Dodała, że wg zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wszystkie kobiety w ciąży powinny badać się na obecność tego wirusa. Zaznaczyła, że takie badania i podjęte leczenie dają szansę na urodzenie zdrowego dziecka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum