24 podopiecznych i pracowników ośrodka Cartias zakażonych koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2020 13:15

U 24 podopiecznych oraz pracowników Domu Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach przeprowadzone testy wykazały zakażenie koronawirusem. Jedna osoba spośród podopiecznych tego ośrodka w ciężkim stanie przebywa w szpitalu zakaźnym we Wrocławiu.

Testy na obecność koronawirusa zostały przyprowadzone u wszystkich 29 podopiecznych przebywających w Domu Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach i 8 osób z personelu. Fot. Shutterstock

Rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej Paweł Trawka poinformował w poniedziałek (13 kwietnia), że testy na obecność koronawirusa zostały przyprowadzone u wszystkich 29 podopiecznych przebywających w Domu Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach i ośmiu osób z personelu.

Dodatnie wyniki wyszły u 18 podopiecznych oraz sześciu pracowników.

- Wszyscy nasi podopieczni czują się dobrze. Nie mają żadnych objawów tj. podwyższonej temperatury czy kaszlu lub problemów z oddychaniem, mimo że każdy z nich cierpi na szereg współistniejących dolegliwości - podkreślił rzecznik.

Dodał, że osoby zakażone zostały oddzielone od osób zdrowych i przebywają w innej, odizolowanej części budynku.

- Opiekuje się nimi personel ośrodka - dodał Trawka.

Wcześniej jeden z podopiecznych ośrodka trafił do szpitala w Oleśnicy. Tam potwierdzono u niego zakażenie nowym patogenem. Pacjent został przewieziony do szpitala zakaźnego we Wrocławiu; jego stan jest ciężki. We wrocławskim szpitalu przebywa też jeden z pracowników ośrodka w Dobroszycach. Jego stan jest dobry.

Dom Opieki w Dobroszycach jest placówką pobytu stałego, w której obecnie przebywa 30 osób dorosłych, niepełnosprawnych intelektualnie, wymagających całodobowej opieki. Do ośrodka z powiatowego Centrum Kryzysowego do Domu Opieki zostało przekazane 20 jednorazowych przyłbic, 20 kombinezonów i 200 maseczek.

- Te środki pozwolą nam zabezpieczyć placówkę przez kilka najbliższych dni. Dlatego zwracamy się do państwa z prośbą o przekazywanie wrocławskiej Caritas jednorazowych środków ochrony osobistej tj. maseczek, przyłbic i kombinezonów oraz rękawiczek - zaapelował rzecznik.

Dodał, że pomimo trudnej sytuacji, ośrodek bez zakłóceń realizuje swoje zadania wobec osób pozostających w placówce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum