×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

22 przeszczepy w pół roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP, Poltransplant/Rynek Zdrowia15 sierpnia 2021 06:21

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu od lutego wykonano 22 przeszczepy serca. Transplantacji jest znacznie więcej niż przewidywano, w efekcie dyrekcja placówki zdecydowała się na powiększenie zespołu kardiochirurgów.

22 przeszczepy w pół roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu
22 pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego otrzymał szansę na drugie życie, dzięki transplantacji serca. Fot. USK Wrocław
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu na początku lutego otrzymał zezwolenie MZ na przeprowadzanie transplantacji serca. Od tego czasu wykonano tu już 22 takie operacje
  • W lipcu na przeszczep serca oczekiwało 395 osób
  • Od początku roku do lipca przeprowadzono 699 transplantacji narządów pobranych od zmarłych dawców – informuje Poltransplant

22 przeszczepy w niespełna pół roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym

Wrocławski szpital jest szóstym ośrodkiem medycznym w Polsce, który może wykonywać transplantacje serca. Pozytywną decyzję w tej sprawie resort zdrowia wydał na początku lutego br., a już trzy tygodnie później, 25 lutego, przeprowadzono tu pierwszy przeszczep. Nowe serce otrzymał wówczas 26-letni mężczyzna. Od tego czasu zespół specjalistów z wrocławskiego szpitala przeprowadził już 22 udane transplantacje.

- Zakładaliśmy, że w pierwszym roku wykonamy około 20 transplantacji, jak widać wykonamy ich znacznie więcej. Dlatego zdecydowaliśmy się na powiększenie naszego zespołu kardiochirurgów o kolejnego znakomitego fachowca - powiedział prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Instytutu Chorób Serca USK.

Nowe serce w 64. urodziny

Dwudziesty pacjent, pan Andrzej, otrzymał informację o przeszczepie w dniu swoich 64. urodzin.

- Jak mówił po operacji, w tym dniu narodził się na nowo. W przypadku dwóch kolejnych transplantacji wykonaliśmy je tego samego dnia, jedna po drugiej - mówił prof. Michał Zakliczyński, kierownik Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia USK.

Jak podkreślił, każda transplantacja to walka z czasem, bo z uwagi na stan zdrowia, wielu pacjentów nie może już opuszczać szpitala.

- Przeszczepienia wykonuje się wtedy, gdy są dawcy, dlatego naszym moralnym obowiązkiem jest skorzystać z sytuacji, kiedy narząd jest zgłoszony do pobrania. Nieocenioną pomoc niesie nam policja, gdy trzeba przetransportować narząd z dalszych rejonów Polski - wskazał.

Do lipca przeszczepiono w Polsce 111 serc

Jak podaje Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant” od początku roku do końca lipca zanotowano 293 zmarłych dawców narządów, z tej liczby 211 było dawcami rzeczywistymi.

Przez siedem miesięcy bieżącego roku dokonano 380 przeszczepień od zmarłych dawców nerek, 10 - trzustki, 156 - wątroby, 111 – serca, 42 - płuca. W sumie przeprowadzono 699 transplantacji narządów pobranych od zmarłych dawców.

W analogicznym okresie przeprowadzono 32 przeszczepienia narządów od żywych dawców – 20 przeszczepień nerki i 12 przeszczepień części wątroby.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze