21 czerwca - Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2019 15:07

Nadwrażliwość na światło, towarzysząca napadowi migreny to jeden z najbardziej dokuczliwych objawów, a także jeden z najbardziej rozpoznawalnych symptomów wśród osób zdrowych. Jednak - czy tylko tyle wiemy o migrenie? Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę, czyli 21 czerwca to doskonały czas na to, aby tę wiedzę znacznie wzbogacić.

21 czerwca - Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę
Podczas inauguracji kampanii "Razem pokonajmy migrenę… zawodowo"; FOT. Materiały prasowe

Podniesienie wiedzy na temat społecznych, zawodowych i gospodarczych konsekwencji migreny  to główny cel kampanii społeczno-edukacyjnej "Razem pokonajmy migrenę zawodowo", której inicjatorem są Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej.

- Tym, co skłoniło nas do rozpoczęcia kampanii jest bardzo niska wiedza na temat migreny. Z powodu tej niewiedzy oraz nagromadzonych mitów i stereotypów osoby z migreną spotykają się z negatywnym podejściem ogółu społeczeństwa - tłumaczy Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP.

- Migrena jest traktowana jako wymówka, dolegliwość, a nie jak poważna i uciążliwa choroba, która generuje wysokie koszty społeczne i gospodarcze. Osoby cierpiące na migreną są często wykluczone z życia społecznego, rodzinnego i zawodowego - dodaje.

W całej Unii Europejskiej na migrenę choruje 11% populacji, czyli ok. 160 mln osób w wieku 15-69 lat, natomiast w Polsce jest to ponad 3,5 mln ludzi, z czego ok. 10-15%, a więc ok. 400 tys. osób choruje na migrenę przewlekłą - najbardziej uciążliwą postać migreny. W tym przypadku nie można mówić o dyskomforcie wynikającym ze "zwykłego" bólu głowy. Migrena plasuje się bowiem na drugim miejscu pod względem chorób powodujących znaczną niesprawność - zarówno w pracy, jak i poza nią.

Nieobecność w pracy osoby chorującej na migrenę przewlekłą może stanowić aż 40 dni rocznie! Z badań Narodowego Instytutu Zdrowia - PZH wynika, że w 2018 roku zarejestrowano łącznie ponad 95 tys. dni absencji chorobowej z tytułu zwolnień lekarskich wystawionych osobom z rozpoznaniem migreny.

- Dla pracodawców rosną koszty pośrednie z powodu nieobecności pracownika lub jego obniżonej aktywności, wydajności i efektywności jego pracy. Osoby z migreną są w dużej mierze wykluczone z rynku pracy - w momencie braku pracowników jest to istotny problem - zauważa Arkadiusz Pączka.

- Obecnie migreny nie da się wyleczyć. Jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu można nad nią zapanować, aby było mniej napadów i aby trwały one krócej - podkreśla prof. Adam Stępień, kierownik Kliniki Neurologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum