20 października - Światowy Dzień Osteoporozy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 października 2011 14:01

Co 22 sekundy na całym świecie dochodzi do złamania kręgów kręgosłupa związanych z zaawansowaną osteoporozą. Przynajmniej jedno takie złamanie przytrafia się co trzeciej kobiecie powyżej 50. roku życia. 20 października obchodzony Światowy Dzień Osteoporozy.

20 października - Światowy Dzień Osteoporozy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, objawiająca się niską masą kostną i upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, co zwiększa łamliwość kości. Utraty masy kostnej u większości osób zaczyna się około 40. roku życia. Zdrowy człowiek traci wtedy 0,5 - 1,0 proc. masy kostnej rocznie; u chorych na osteoporozę ten ubytek sięga nawet 3 - 5 proc.

- Utrata masy kostnej przebiega stopniowo i często bezobjawowo aż do złamania - ostrzega dr Ewa Stanisławska-Biernat, szefowa Polskiej Fundacji Reumatologii. Dodaje, że w Polsce choruje 3 mln osób, zdecydowana większość to kobiety, na ogół po menopauzie.

Choroba dotyka wszystkich kości człowieka, ale najczęściej dochodzi do złamania kręgów kręgosłupa, kości przedramienia nadgarstków oraz bioder.

- Niestety, nadal wiele kobiet nie jest zdiagnozowanych i leczonych. Wciąż też złamania kręgów często są ignorowane lub leczone tak jakby chodziło o zwykły ból pleców - podkreśla dr Ewa Stanisławska-Biernat. Ostrzega, że złamania kręgów doprowadzają do deformacji kręgosłupa, obniżenia wzrostu, a także do pogorszenia funkcjonowania płuc i układu trawiennego oraz przedwczesnej śmierci.

Do prawie 80 proc. złamań osteoporotycznych dochodzi w domu, a nie na ulicy czy na skutek wypadku komunikacyjnego. Zdarza się to najczęściej wtedy, gdy kości są już tak zrzeszotniałe i kruche, że łamią się nawet podczas upadku z wysokości własnego ciała. Są to tzw. złamania niskoenergetyczne. Ale zdarzają się również złamania bezurazowe podczas zwykłych czynności, np. spaceru lub sprzątania.

Niemal wszystkie złamania osteoporotyczne zwiększają ryzyko niepełnosprawności. Chorzy z tego powodu nie są w stanie wykonywać codziennych czynności: ubierać się samodzielnie, a nawet wstać z krzesła. Często są uzależnieni od pomocy rodziny oraz opieki pielęgniarskiej i społecznej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała osteoporozę za jedną z głównych chorób cywilizacyjnych. Ostrzega, że jest to coraz poważniejszy problem społeczny i ekonomiczny. Jedynie w Europie koszty ponoszone co roku z powodu skutków złamań osteoporotycznych ocenia się na ponad 25 mld euro.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum