18 proc. pensjonariuszy DPS zakażonych COVID-19 przebywa w szpitalach, a reszta...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 października 2020 14:55

Większość pensjonariuszy DPS-ów przechodzi COVID-19 bezobjawowo, a 18 proc. pensjonariuszy zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach.

18 proc. pensjonariuszy DPS zakażonych COVID-19 przebywa w szpitalach, a reszta...
W całym kraju są 823 domy pomocy społecznej. Fot. Archiwum

Minister rodziny i polityki społecznej pytana była we wtorek (20 października) w Polskim Radiu 24 m.in. o sytuację w domach pomocy społecznej.

- Zachorowania są, tak jak są zachorowania w kraju. Natomiast tutaj zachowanie ostrożności jest bardzo ważne, gdyż nasi seniorzy, osoby starsze, osoby chore, czyli takie osoby, które znajdują się w domach upieki społecznej potrzebują wyjątkowego wsparcia, ponieważ są narażone bardziej za zachorowanie. Tych osób z domów pomocy społecznej, które są zarażone koronawirusem to około 18 proc. przebywa w szpitalach, a większość osób przechodzi bezobjawowo i przebywa w domach pomocy społecznej - poinformowała Maląg.

Przypomniała, że domów pomocy społecznej jest w całym kraju 823, prowadzone są przez samorządy, bo to ich zadanie. Jak mówiła, od samego początku pandemii w Polsce jest wsparcie ze strony rządu dla samorządów i domów prywatnych. - Aby zapewnić z jednej strony środki ochrony indywidualnej, także opiekę podstawową, która opiekuje się pensjonariuszami, ale także personel medyczny, który domami opieki społecznej się zajmuj - powiedziała.

- Dlatego zabezpieczyliśmy środki finansowe na ten cel, które mogą być spożytkowane także na dodatki dla pracowników domów opieki społecznej. Śmiało możemy powiedzieć, że domy pomocy społecznej z budżetu państwa, ze środków europejskich, które zagospodarowaliśmy w ramach oszczędności, z ustawą covid-ową, zostały przekazane do regionalnych ośrodków pomocy społecznej. Przekazaliśmy ponad pół miliarda złotych właśnie na to by zapewnić bezpieczeństwo i opiekę - poinformowała.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wskazała na włączenie tam, gdzie jest pojawiła się trudna sytuacja, wojsk obrony terytorialnej, wolontariuszy, aby była bezpośrednia, ciągła opieka.

- My, jako ministerstwo rodziny i polityki społecznej każdego dnia mamy spotkania - wideokonferencje z dyrektorami urzędów wojewódzkich polityki społecznej, spotykam się z wojewodami, by nic nam nie umknęło - zapewniła Maląg. 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum