NFZ/Rynek Zdrowia | 16-11-2015 11:59

18 listopada obchodzimy Światowy Dzień POChP

Z okazji Światowego Dnia POChP, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Wojskowy Instytut Medyczny zapraszają osoby palące tytoń, odczuwające duszności wysiłkowe, kaszlące przewlekle wraz z opiekunami na bezpłatne badania spirometryczne w WIM.

Z okazji Światowego Dnia POChP WIM oferuje bezpłatne badania spirometryczne Fot. Archiwum RZ

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) obchodzony jest w tym roku 18 listopada. Celem organizowanej od 2002 r. akcji jest uświadomienie zagrożenia, jakie stanowi POChP oraz propagowanie wiedzy o metodach zapobiegania i terapii choroby.

POChP jest jedną z najczęściej występujących przewlekłych, niezakaźnych chorób układu oddechowego, którą cechuje utrwalone ograniczenie przepływu powietrza przez oskrzela związane z nadmierną reakcją zapalną w oskrzelach i płucach, wywołaną przez szkodliwe działanie dymu tytoniowego, a także gazów i pyłów. Szacuje się, że POChP występuje u o około 10 proc. populacji osób po 40. roku życia – w Polsce jest to ok. 2 mln osób. Specjaliści oceniają, że jedynie 20 proc. chorych ma zdiagnozowane POChP, jest świadome schorzenia i poddaje się leczeniu.

Główną przyczyną zachorowań jest palenie tytoniu. Ryzyko zachorowania rośnie też u osób żyjących w zanieczyszczonym środowisku - zwłaszcza narażonych na wdychanie pyłów i gazów oraz biernych palaczy, a także u osób doznających częstych zakażeń dróg oddechowych.

POChP jest chorobą nieuleczalną i postępującą. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii postęp ten można spowolnić. Chorym zaleca się prowadzenie rehabilitacji oddechowej. W zaawansowanym stadium POChP pacjent może wymagać hospitalizacji i wdrożenia mechanicznej wentylacji.

Podstawowym objawem POChP jest kaszel i narastająca duszność. Te dolegliwości często bywają ignorowane, tymczasem powinny skłonić do wizyty u lekarza i przeprowadzenia badań: spirometrii (badanie pojemności płuc) i RTG klatki piersiowej (obrazuje zmiany narządowe).