16 ''dentobusów'' już po oficjalnym odbiorze ministra zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2017 17:45

16 "dentobusów" - mobilnych gabinetów stomatologicznych - będzie docierać do miejscowości, w których trudno o dostęp do dentysty. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odebrał te pojazdy w czwartek (21 grudnia) w Radomiu. Koszt zakupu to 24 mln zł.

- Wprowadziliśmy znacznie korzystniejsze zasady zamawiania świadczeń stomatologii dziecięcej w ramach NFZ; te świadczenia wykonywane u dzieci są wyżej płatne - zapewnił minister zdrowia. Fot. PTWP

"Dentobusy" są wyposażone tak jak nowoczesne gabinety stomatologiczne.

- Ze wszystkim, co potrzebne jest do profilaktyki, przeglądów zębów i do leczenia, łącznie z aparatem rentgenowskim - powiedział minister zdrowia.

Zaznaczył, że te mobilne gabinety są bezpieczne i komfortowe zarówno dla pacjentów, jak i personelu.

Radziwiłł podkreślił, że w Polsce jest bardzo dużo szkół, które - ze względu na małą liczbę uczniów - nigdy nie będą miały szans na prowadzenie własnych gabinetów stomatologicznych. I właśnie do takich placówek, działających w miejscowościach położonych dalej od dużych miast - ten program jest skierowany.

Zakup "dentobusów" jest elementem programu, który resort zdrowia prowadzi już od dłuższego czasu.

- Wprowadziliśmy znacznie korzystniejsze zasady zamawiania świadczeń stomatologii dziecięcej w ramach NFZ; te świadczenia wykonywane u dzieci są wyżej płatne - powiedział Radziwiłł.

Ministerstwo zdrowia wprowadziło też preferencje dla gabinetów prowadzonych w szkołach, które - jak zaznaczył szef resortu - mają teraz większe szanse na zdobycie kontraktu.

W Polsce mamy do czynienia z epidemią próchnicy; Radziwiłł przypomniał dane środowiska stomatologów, że na tę chorobę cierpi ponad 90 proc. dzieci w wieku szkolnym.

- To nie tylko problem zębów, zdrowia jamy ustnej, ale w przyszłości różne inne problemy zdrowotne, które ciągną się jako odległe konsekwencje próchnicy - dodał minister.

Badania wykazały, że zły stan zdrowia jamy ustnej wpływa na stan zdrowia całego organizmu, zwiększając ryzyko rozwoju m.in. chorób układu krążenia czy cukrzycy.

Dlatego - zdaniem ministra - trzeba, po pierwsze, "odbudować myślenie o profilaktyce próchnicy, która jest stosunkowo prosta".

- To nie jest tylko kwestia czyszczenia zębów, ale także odpowiedniego odżywania - zaznaczył Radziwiłł.

- Mam nadzieję, że ''dentobusy'', które niedługo wyjadą w Polskę, będą pierwszym sygnałem, że zdrowie jamy ustnej jest jednym z priorytetów, które musimy realizować, także razem z jednostkami samorządu terytorialnego - powiedział szef resortu zdrowia.

Minister zaznaczył, że zakup "dentobusów", to element dużego programu inwestycyjnego.

- W tym roku w stosunku do ubiegłeo roku udało się pozyskać dodatkowo ponad 6 mld zł dla służby zdrowia (…), z czego prawie 1 mld zł został spożytkowany na sfinansowanie dodatkowych zadań, dotychczas nigdy nie finansowanych - powiedział Radziwiłł.

Wyjaśnił, że dzięki dodatkowym pieniądzom możliwa jest działalność szkolnych gabinetów, by dzieci miały na miejscu możliwość korzystania z opieki pielęgniarki lub higienistki szkolnej.

- To jest także zakup sprzętu dla dużej liczby szpitali w całej Polsce. Zakupiliśmy ok. 400 inkubatorów, 200 respiratorów, 100 aparatów USG i wiele innego drobniejszego sprzętu. To zasadniczo zmienia sytuację ogromnej liczby placówek medycznych w całej Polsce - powiedział minister.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zaznaczyła, że ministerstwo zadbało o finansowanie działalności "dentobusów". "W tej chwili prowadzone są rozmowy z NFZ i niebawem będą rozpoczęte postępowania konkursowe, w ramach których wyłonieni zostaną świadczeniodawcy, którzy będą udzielali świadczenia w ramach tych gabinetów mobilnych" - powiedziała wiceminister.

Na razie resort zdrowia nie planuje zamówienia kolejnych mobilnych gabinetów dentystycznych.

- Niech te 16 ''dentobusów'' wyjdzie w Polskę. Zobaczymy, jak to wszystko będzie działać w praktyce, zobaczymy, jakie będą potrzeby, i dalsze plany będziemy formułować w oparciu o te doświadczenia - powiedział Radziwiłł.

Szczurek-Żelazko zaznaczyła, że w ministerstwie zdrowia są już praktycznie zakończone prace nad projektem ustawy, która w kompleksowy sposób obejmuje m.in. kwestie promocji profilaktyki i ochrony zdrowia dzieci i młodzieży. Resort zdrowia chce współpracować w tym obszarze m.in. z samorządami. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum