15 mln zwolnień lekarskich w Hiszpanii. Za 5 mln z nich odpowiada COVID. Pracodawcy dopatrują się nadużyć

Autor: PAP • Źródło: PAP12 stycznia 2022 15:40

15,2 mln - to liczba zwolnień chorobowych wydanych w Hiszpanii w ciągu dwóch lat pandemii. Ponad 5 mln z tej liczby to zwolnienia związane z COVID-19.

15 mln zwolnień lekarskich w Hiszpanii.  Za 5 mln z nich odpowiada COVID. Pracodawcy dopatrują się nadużyć
Falę zwolnień spowodował wzrost zakażeń Omikronem okresie świąt Bożego Narodzenia. Fot. Adobestock
  • Podczas dwóch lat pandemii w Hiszpanii wydano 15,2 mln zwolnień chorobowych, z czego ponad 5 mln z powodu Covid-19
  • Tak wynika z organizacji towarzystw ubezpieczeniowych (AMAT), opublikowanych przez „ABC”
  • Ośrodki zdrowia są przeciążone; pracodawcy podejrzewają nadużycia - czytamy w raporcie

Za masowe zwolnienia odpowiada Omikron

Koszty nieobecności pracowników w samym 2020 r., w tym wstrzymania produkcji, wyniosły równowartość 9 proc. hiszpańskiego PKB - informuje AMAT.

Ostatnią falę zwolnień spowodował gwałtowny wzrost zakażeń wywołanych wariantem Omikron w okresie świąt Bożego Narodzenia. W grudniu 2021 r. zwolnienie chorobowe wydano ponad 566 tys. pracowników; ich liczba była o 630 proc. większa niż w listopadzie.

W niektórych regionach autonomicznych (w Madrycie i Katalonii), ze względu na przeciążenie ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej, do otrzymania zwolnienia wystarczy telefoniczne lub internetowe poinformowanie o pozytywnym wyniku przeprowadzanego samodzielnie testu antygenowego na obecność koronawirusa. Wcześniej było to możliwe tylko po osobistej wizycie i potwierdzającym infekcję badaniu PCR.

Pracodawcy doszukują się nadużyć

Pracodawcy podejrzewają nadużycia w związku z falą nieobecności w pracy i brakiem kontroli ze strony administracji - zaznacza AMAT. Podkreśla, że taka sytuacja ma wpływ na produkcję i całą gospodarkę.

Dodatkowo trudności występują przy przywracaniu pracowników do pracy, gdyż wypis lekarski musi być uzyskany osobiście w ośrodkach zdrowia. Według danych AMAT, co siódmy pracownik na zwolnieniu chorobowym mógłby powrócić do pracy, ale przez niewydolność systemu podstawowej opieki zdrowotnej nie może uzyskać pozwolenia lekarskiego.

W Hiszpanii każdy pracownik z pozytywnym wynikiem testu przechodzi na zwolnienie chorobowe i trwającą obecnie siedem dni izolację. Koszty zwolnień pokrywa ubezpieczenie społeczne, które od marca 2020 r. traktuje Covid-19 jak wypadek przy pracy. Pracownik ma prawo do otrzymania 75 proc. podstawy wynagrodzenia, które jest wypłacane od pierwszego dnia. W przypadku innych chorób przysługuje tylko 40 proc. wynagrodzenia od czwartego do 15. dnia choroby, a dopiero później 75 proc.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum