×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

14 czerwca - Światowy Dzień Krwiodawcy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia13 czerwca 2010 13:02

W poniedziałek (14 czerwca) obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy, upamiętniający urodziny Karla Landsteiner'a, odkrywcy grup krwi uhonorowanego Nagrodą Nobla.

14 czerwca - Światowy Dzień Krwiodawcy
Inicjatorzy obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy chcą zwrócić szczególną uwagę na ludzi młodychFot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to "Nowa krew dla świata". Inicjatorzy obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy pragną zwrócić szczególną uwagę na ludzi młodych, którzy odgrywają istotną rolę w honorowym krwiodawstwie.

Narodowe Centrum Krwi w imieniu tysięcy biorców, którzy otrzymali krew lub jej składniki, składa przy tej okazji podziękowania Polakom oddającym honorowo krew. Krew lub jej składniki może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, która waży ponad 50 kg. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, wraz z badaniami trwa ok. godziny. Po przybyciu do punktu poboru krwi trzeba wypełnić kwestionariusz. Konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem zamieszkania.

Następnie pobierana jest próbka krwi, badany jest poziom hemoglobiny. Do oddania krwi kwalifikuje lekarz po zapoznaniu się z informacjami z kwestionariusza, zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego. Po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu, aby zregenerować siły. Każdy dawca, opuszczając punkt poboru krwi, otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4,5 tys. kcal. - 8 tabliczek czekolady.

Na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole, wypłacany jest zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego Punktu Krwiodawstwa, kopia wyników badań.

Krew to płynna tkanka, składająca się z krwinek czerwonych, krwinek białych, płytek krwi i osocza (plazmy). Tylko 15 proc. populacji polskiej posiada grupę krwi Rh ujemną, dlatego też często stacje krwiodawstwa borykają się z niedoborami w tych grupach. W związku z tym osoby, które posiadają grupę krwi Rh ujemną, proszone są o systematyczne uczestnictwo w krwiodawstwie.

Najwięcej osób ma grupę A Rh+ (32 proc.), 0 Rh+ (31 proc.), znacznie rzadsze są grupy: B Rh+ (15 proc.), AB Rh+ (7 proc.) oraz ujemne: 0 Rh- (6 proc.), A Rh- (6 proc.), B Rh- (2 proc.) oraz AB Rh- (1 proc.). Lista punktów, w których można oddać krew, znajduje się na stronie Narodowego Centrum Krwi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum