136 przeszczepów narządów w szpitalu w Katowicach mimo pandemii

Autor: oprac. MP • Źródło: SPSKM/Rynek Zdrowia24 stycznia 2022 22:00

W 2021 roku w Polsce wykonano 753 przeszczepy nerek i 297 przeszczepów wątroby. 26 stycznia przypada dzień transplantologii. Szpital z Katowic w czołówce ośrodków dokonujących przeszczepy.

136 przeszczepów narządów w szpitalu w Katowicach mimo pandemii
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Fot. SPSKM w Katowicach
  • 26 stycznia przypada dzień transplantologii. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w podsumował 2021 rok
  • W ubiegłym roku w SPSKM w Katowicach przeprowadzono 136 przeszczepów narządów
  • - To bardzo dobry wynik, jeden z najlepszych w kraju, uzyskany w trudnym okresie 12 miesięcy pandemii - mówi dr Włodzimierz Dziubdziela, dyrektor SPSKM

26 stycznia dzień transplantologii. Szpital z Katowic w czołówce liczby przeszczepów

Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji "Poltransplant" w 2021 roku w Polsce wykonano 753 transplantacje nerek i 297 transplantacji wątroby.

Jak wskazuje prof. Robert Król, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej SPSKM, liczba przeszczepów nerek mogłaby znacznie wyższa, ale program przeszczepiania od dawców żywych "mocno kuleje" (zdecydowana większość pochodzi od dawców zmarłych), a wynika to z niskiej świadomości i zbyt małej wiedzy chorych i ich rodzin.

- Szkoda, bo przeszczepy od dawców żywych lepiej się przyjmują, te narządy sprawniej funkcjonują. Najlepsze efekty dają przeszczepy wyprzedzające od dawców spokrewnionych. Kwalifikacja do tych zabiegów zaczyna się jeszcze przed rozpoczęciem dializowania pacjenta. Chory jest wtedy w lepszej kondycji, mamy też odpowiedni czas na dobranie dawcy z grona rodziny - mówi prof. Król.

- Duża w tym rola nefrologów, którzy przez lata prowadzą terapie pacjentów z chorobą nerek, mają z nimi stały kontakt. To od nich zależy uświadomienie chorego, że wkrótce czeka go dializoterapia i że można zacząć myśleć o przeszczepie jako alternatywie dla dializy - dodaje.

Szpital z Katowic w czołówce ośrodków transplantologicznych

W 2021 roku w SPSKM w Katowicach przeprowadzono 136 przeszczepów narządów (106 przeszczepów nerek i 30 wątroby), co należy do czołowych wyników wśród ośrodków transplantologicznych. To sporo więcej - mimo pandemii koronawirusa - niż w 2020 roku, kiedy to w placówce przeprowadzono 85 transplantacji nerek i 24 transplantacje wątroby.

- To bardzo dobry wynik, jeden z najlepszych w kraju, uzyskany w trudnym okresie 12 miesięcy pandemii. Cieszę się, że dzięki dobrej organizacji pracy i zaangażowaniu całego zespołu zdołaliśmy pomóc tylu ciężko chorym pacjentom - mówi dr Włodzimierz Dziubdziela, dyrektor SPSK im. A. Mielęckiego.

- Spora w tym również zasługa szpitali pobierających narządy oraz koordynatorów szpitalnych. Bez ich zaangażowania i ciężkiej pracy nie byłoby tego sukcesu - dodaje dyrektor.

W ostatnich latach rekordowym pod względem liczby przeprowadzonych w Katowicach przeszczepów był rok 2017, kiedy to wykonano:

  • 115 transplantacji nerek,
  • 41 transplantacji wątroby,
  • 7 łącznych transplantacji nerki i trzustki.

W 2020 roku, w katowickim szpitalu przeprowadzono też 312 transplantacji szpiku kostnego, co jest najwyższą liczbą w kraju w ubiegłym roku.

Przeszczepy wątroby tylko od dawców zmarłych?

W przypadku przeszczepów wątroby w Polsce są one przeprowadzanie niemal wyłącznie od dawców zmarłych. Praktycznie w ogóle nie pobiera się części wątroby od dawców żywych dla dorosłych biorców. Tego typu zabiegi są przeprowadzane praktycznie tylko u dzieci. 

Przeszczepy wątroby są znacznie bardziej skomplikowane niż nerek. Tego typu operacja wiąże się z usunięciem starej wątroby, co wiąże się z ryzykiem powikłań, ponieważ wymaga precyzyjnych zespoleń naczyniowych.

Zabieg w tym przypadku może trwać nawet 10 godzin, przy 3 godzinach w przypadku znacznie mniej skomplikowaną operacją przeszczepu nerek.

W tym drugim przypadku wśród pacjentów dominują osoby często po 70. roku życia, w przypadku przeszczepu takich zabiegów praktycznie się nie wykonuje po przekroczeniu tego wieku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze