11 proc. Polek pali, a 14 proc. pije alkohol w czasie ciąży

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2010 17:31

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny przedstawili wyniki ogólnopolskiego badania dotyczącego zachowań kobiet w ciąży.

Wyniki badania wskazują, że na różnych etapach swojego życia paliło 50% kobiet, w ciągu ostatnich 2 lat paliło 36% kobiet, a prawie co piąta z nich (18%) wypaliła w ostatnich 2 latach blisko 20 paczek papierosów w ciągu jednego miesiąca. Blisko 62% palących rzuciło palenie przed lub na początku ciąży. Aż 11% kobiet będąc w ciąży kontynuowało palenie. Abstynencję alkoholową w ciągu ostatniego roku deklarowało 50% kobiet w wieku prokreacyjnym. Ok. 14% wszystkich badanych i aż 29% kobiet pijących alkohol w ciągu ostatniego roku, spożywało napoje alkoholowe będąc w ciąży. Używanie narkotyków, choć raz w życiu, deklarowało 4% badanych, z czego ok. 1% kobiet używało ich będąc w ciąży.

Badanie potwierdza, że w Polsce przedwcześnie rodzi się ok. 8% dzieci. Wśród kobiet palących w ciąży odsetek wcześniaków wynosi 11%, u niepalących 7%. Kobiety palące rodziły dzieci z niedowagą dwukrotnie częściej (12%). Kobiety nigdy niepalące rodziły dzieci o niskiej wadze urodzeniowej jedynie w 5% przypadków. Zaprzestanie palenia w trakcie ciąży zwiększa o 50% szanse na urodzenie dziecka o normalnej masie urodzeniowej.

Do najczęstszych skutków picia alkoholu przez ciężarne należały: przedwczesny poród u 11% (wśród niepijących badanych przedwczesny poród wystąpił u 8% kobiet), niska waga urodzeniowa u 14% dzieci (wśród dzieci matek niepijących było to 6%), niższa punktacja w skali Apgar. Wady wrodzone miało aż 16% dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży, w przypadku dzieci matek niepijących tylko 2% rodziło się z wadami.

Minister Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny zdecydowali, że badania będą kontynuowane w następnych latach i na ich podstawie opracowane zostaną programy edukacyjne dla przyszłych matek oraz materiały szkoleniowe dla lekarzy ginekologów-położników.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum