100 tysięcy Kubańczyków cierpi na Alzheimera

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2009 15:43

Około 100 tys. osób na Kubie cierpi na chorobę Alzheimera i liczba ta, jak się oczekuje, podwoi się do 2020 roku - poinformowała oficjalnie gazeta kubańska Juventud Rebelde.

– W ciągu najbliższych 15 lat liczba Kubańczyków, którzy osiągnęli wiek powyżej 80 lat będzie rosła w przyspieszonym tempie i osiągnie niemal pół miliona ludzi, z których około 40 procent, jak się szacuje, będzie chorować na chorobę Alzheimera – powiedział gazecie szef kubańskiego stowarzyszenia chorych na tę chorobę Juan de Jesus Libre. – Jeśli w ciągu najbliższych lat nie znajdzie się lekarstwo na chorobę Alzheimera, do 2020 roku na Kubie będzie 200 tys. ludzi cierpiących na tę degeneracyjną chorobę ośrodkowego układu nerwowego.

Choroba ta stała się rosnącym problemem zdrowotnym ze względu na starzenie się ludności Kuby. Około 17 procent z 11,2 mln Kubańczyków ma ponad 60 lat - wynika z oficjalnych statystyk demograficznych.

Przeciętny Kubańczy dożywa 78 lat. Dłużej w Ameryce Łacińskiej żyją tylko mieszkańcy Kostaryki, osiągający przeciętnie 79 lat. Choroba Alzheimera zazwyczaj atakuje ludzi mających więcej niż 65 lat, ale zdarza się, że dotyka ona osoby w wieku 40-50 lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum