×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

10 ofiar mrozu w ciągu ostatniej doby

Autor: PAP/Rynek Zdrowia09 stycznia 2017 11:21Aktualizacja: 09 stycznia 2017 11:24

Ostatniej doby 10 osób zmarło z powodu wychłodzenia - podało w poniedziałek rano (9 stycznia) Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Od 1 listopada 2016 r. w wyniku wychłodzenia zmarło 65 osób.

10 ofiar mrozu w ciągu ostatniej doby
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

RCB podtrzymuje apel o reagowanie na przypadki osób pozostających na mrozie i narażonych na wychłodzenie, a także o rozsądek w dogrzewaniu mieszkań.

Centrum apeluje także o wrażliwość i przypomina, że zagrożenie śmiercią z powodu wychłodzenia nie dotyczy tylko osób bezdomnych. Zdarza się, że ofiarami są również osoby starsze, mieszkające samotnie, czy chore; może chodzić też o osoby, które zasnęły na powietrzu, będąc pod wpływam alkoholu.

- W sezonie zimowym z wychłodzenia umiera średnio około 80 osób. Pamiętajmy, że możemy im pomóc, wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Dlatego, jeżeli posiadamy informacje o osobach, które potrzebują pomocy - dzwońmy! - apeluje RCB.

W sytuacji, gdy u człowieka dojdzie do głębokiej hipotermii jedynym ratunkiem jest podłączenie pacjenta do urządzenia ECMO, które zastępuje pracę jego serca i płuc, a jednocześnie służy do ogrzewania pacjenta. Jednak nie we wszystkich rejonach kraju są szpitale dysponujące takim urządzeniem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze