1 lipca NFZ przejmuje finansowanie przeszczepów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2009 12:29

Od 1 lipca NFZ przejmie finansowanie przeszczepów nerek, trzustki i szpiku. Resort zdrowia będzie płacił jedynie za transplantacje wątroby, serca i płuc.

Zdaniem szpitali, w ktorych dokonuje się przeszczepów, dotąd płatnik nie wydał żadnego dokumentu, na podstawie którego placówki mogłyby podpisać kontrakty za świadczenia.

– Dotąd nie wiemy, ile NFZ będzie miał dla nas pieniędzy. Będziemy dalej przeszczepiać – zapewnia prof. Lech Cierpka, kierownik kliniki chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantacyjnej Szpitalu im. Mielęckiego w Katowicach, nie kryjąc jednak, że brak informacji i zamieszanie może odbić się na chorych.

Rzecznik śląskiego oddziału Funduszu, Jacek Kopocz zapewnia, że zarządzenie w sprawie przeszczepów będzie lada dzień podpisane:

– Będą też zmiany w planie finansowym. Podzielone zostaną pieniądze z zeszłorocznej nadwyżki i część z nich na pewno do nas trafi z przeznaczeniem na przeszczepy.

– Są zapewnienia, że nie będzie ograniczeń, ale nas dręczy niepewność. By utrzymać liczbę przeszczepów nerek i szpiku na obecnym poziomie, potrzebujemy co najmniej 56 mln zł - mówi prof. Marian Zembala, wojewódzki konsultant w dziedzinie transplantologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum