1,5 mld złotych potrzeba na dializoterapię i przeszczepy nerek

Autor: senior.pl/ Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2009 08:19

W ramach akcji inicjowanej 28 kwietnia

Badania te pozwalają rozpoznać chorobę nerek we wczesnym jej stadium. Będą one przeprowadzane w Warszawie i Krakowie w laboratoriach medycznych sieci Diagnostyka. Zaproszenia będą rozdawane przez media oraz lekarzy.

– Z przeprowadzonych badań wynika, że przewlekła choroba nerek (PChN) występuje bardzo często i dotyczy 6-15 proc. populacji w różnych krajach – mówi prof. Bolesław Rutkowski, kierownik Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, twórca Programu Poprawy i Rozwoju Dializoterapii.

Oznacza to, iż na całym świecie choroba dotyczy około 600 mln osób, a w Polsce ponad 4 mln. Jest to zatem istotny problem z punktu widzenia epidemiologicznego oraz zagrożenia rozwojem schyłkowej niewydolności nerek. Jednym z czynników wpływających na taki stan rzeczy jest ogólnie obserwowane znaczące wydłużenie życia oraz współistniejący rozwój takich schorzeń, jak cukrzyca typu 2 i nadciśnienie tętnicze. Wszystko to prowadzi do konieczności rozwijania leczenia nerkozastępczego, co wiąże się z coraz większymi wydatkami.

W Polsce w 2010 roku – jak twierdzą specjaliści, na pokrycie refundacji kosztów dializoterapii i przeszczepiania nerek trzeba będzie wyłożyć ponad 1,5 mld złotych.

– Konieczne jest więc jak najszybsze wprowadzenia w życie programu wczesnego wykrywania chorób nerek – apelują nefrolodzy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum