×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

"Mam haka na raka" jelita grubego

Autor: LJX/rynekzdrowia.pl14 maja 2012 11:36

W Polsce codziennie na raka jelita grubego umiera 30 osób, a zgłaszalność na badania profilaktyczne w kierunku tej choroby jest na bardzo niskim poziomie. Tymczasem, jak przekonują eksperci programu "Mam Haka na Raka", badanie kolonoskopowe może uchronić przed chorobą.

"Mam haka na raka" jelita grubego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów w Polsce - zajmuje drugie miejsce pod względem zachorowalności na choroby nowotworowe wśród kobiet i trzecie wśród mężczyzn. Łącznie stanowi ponad 10% zachorowań i zgonów u obu płci.

Z powodu niskiej świadomości zdrowotnej społeczeństwa, bardzo często wykrywany jest zbyt późno. Z tego powodu skuteczność leczenia jest niska. Na początku choroba rozwija się bezobjawowo, a do czynników ryzyka należy zaliczyć nieodpowiedni styl życia (niezdrowa dieta, brak ruchu) i obciążenie genetyczne (osoby z bliskiej rodziny chorujące na nowotwory).

Najlepszą profilaktyką raka jelita grubego jest badanie kolonoskopowe, które pozwala wykryć wczesne zmiany nowotworowe. Badanie może wykonać każdy po 50. roku życia w ramach badań przesiewowych Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Trwa ono ok. 10 minut. Do kolonoskopii należy się specjalnie przygotować: być na czczo, a dzień wcześniej zażyć specjalny środek przeczyszczający jelita.

- Kolonoskopia jest badaniem bezpłatnym, na które nie jest potrzebne skierowanie. W trakcie badania dba się o zachowanie intymności pacjenta. Mimo niewątpliwej zalety kolonoskopii, jaką jest możliwość uratowania życia, nie cieszy się ona niestety dużą popularnością. Największą przeszkodą jest najczęściej wstyd i obawa przed badaniem. Jak jednak przyznają sami pacjenci, już po badaniu, wcześniejsze wątpliwości są nieuzasadnione - mówi dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Ponieważ świadomość społeczeństwa dotycząca badań profilaktycznych jest bardzo niska, a zachorowalność na raka jelita grubego w Polsce rośnie, zapobieganie tej chorobie stało się tematem przewodnim V edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży "Mam Haka na Raka". Uczestnicy opracowali własne hasło kampanii, plakat, spot radiowy i spot telewizyjny o spójnym przekazie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze