Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2010 12:33

W Polsce rozpoznawanych jest rocznie ok. 140 tys. nowotworów, w tym 1,2 tys. u dzieci. Onkolodzy podkreślają: ważna jest wczesna diagnostyka.

Sprzęt do wczesnej diagnostyki może pomóc wielu dzieciom

Tymczasem ośrodków onkologii dziecięcej z odpowiednią kadrą jest zaledwie  kilkanaście. Mimo to nie są one dostatecznie wyposażone w nowoczesny sprzęt potrzebny do diagnostyki i leczenia. Na Podlasiu np. dziecięcy oddział onkologiczny pracuje tylko w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Ma 24 łóżka.

– Mali pacjenci późno trafiają do specjalistów. Najdłuższy czas od pierwszych objawów do rozpoznania ma miejsce w przypadku nowotworów kości: trwa to rok do półtora roku – mówią onkolodzy z DSK.

Głównym celem XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest stworzenie kilkudziesięciu dodatkowych miejsc dla chorych dzieci, po kilka w każdym województwie, gdzie możliwe będzie wykonanie badań w ramach wczesnej diagnostyki.

W ub. r. na ten sam cel udało się zebrać około 40 mln zł. Dzięki temu wyposażono 60 pracowni radiologicznych w nowoczesne aparaty USG, doposażono istniejące pracownie rezonansu magnetycznego dla dzieci w zestawy anestezjologiczne. Ze wspomnianych środków sfinanasowany będzie także monitor i zestaw komputerowy do radiologii, kardiomonitor i wysokospecjalistyczny aparat USG do wczesnego diagnozowania dla DSK w Białymstoku.

– Sprzęt z ubiegłorocznej zbiórki ma trafić do nas lada dzień – wyjaśnia Gazecie prof. Maryna Krawczuk-Rybak kierująca tutejszą kliniką hematologii i onkologii. – Ale wciąż brakuje nam specjalistycznego sprzętu do badań laparoskopowych. Może w tym roku uda się to nadrobić – dodaje prof. Krawczuk-Rybak.

Więcej na http://www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum