×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Więcej zabiegów z asystą robota na koszt NFZ. Ministerstwo Zdrowia szykuje nowelizację przepisów

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia12 kwietnia 2023 12:00Aktualizacja: 12 kwietnia 2023 14:46

Ministerstwo Zdrowia planuje rozszerzyć finansowanie zabiegów z wykorzystaniem robota chirurgicznego o nowe wskazania - dowiedział się Rynek Zdrowia. Prace nad nowelizacją przepisów w sprawie świadczeń gwarantowanych zakończyć się mają jeszcze w II kwartale 2023 roku.

Więcej zabiegów z asystą robota na koszt NFZ. Ministerstwo Zdrowia szykuje nowelizację przepisów
Od kwietnia 2022 roku NFZ refunduje zabiegi radykalnej prostatektomii przy pomocy robota chirurgicznego Fot. Shutterstock
  • Od 1 kwietnia 2022 roku Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) refunduje zabiegi radykalnej prostatektomii przy pomocy robota chirurgicznego
  • Dostępność do świadczenia systematycznie wzrasta. Jeszcze rok temu świadczenie realizowało zaledwie 13 świadczeniodawców, w grudniu - już 26. Rośnie także liczba wykonywanych na NFZ zabiegów 
  • Resort nie zdradza na razie, w jakich jeszcze wskazaniach zamierza finansować zabiegi chirurgii robotowej. Przyznaje jednak, że prowadzi prace dotyczące wykorzystania asysty robota w innych wskazaniach niż rak gruczołu krokowego
  • Lekarze zaczynający od tego roku specjalizację z urologii będą natomiast odbywać obowiązkowy staż z zakresu podstawowej obsługi i wskazań do wykorzystania robotów chirurgicznych 

Coraz więcej placówek wykonuje operacje robotyczne. Refundowana jedna procedura

Rozwój robotyzacji w medycynie postępuje na świecie niezwykle dynamicznie, a ostatnie lata to wręcz prawdziwy boom. Choć w Polsce pierwszy zabieg w asyście robota chirurgicznego przeprowadzony został w 2010 roku, to Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wprowadzić tego typu operacje do publicznego systemu opieki zdrowotnej dopiero w minionym roku. 

Od 1 kwietnia 2022 roku Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje zabiegi radykalnej prostatektomii przy pomocy robota chirurgicznego. Dostępność do świadczenia systematycznie wzrasta. Jeszcze rok temu świadczenie realizowało zaledwie 13 świadczeniodawców, w grudniu - już 26 i liczba ta stale rośnie. Rośnie także liczba wykonywanych na NFZ zabiegów.

- W maju 2022 roku wykonano 149 zabiegów, a w grudniu już 386 - wylicza Andrzej Troszyński, p.o. rzecznika prasowego Centrali NFZ.

Do końca minionego roku NFZ sfinansował 2 150 operacji robotycznych,
w styczniu i lutym 2023 roku - kolejno 261 i 190. 

Wśród szpitali publicznych roboty najczęściej stosowane są w Wojskowym Instytucie Medycznym (205 zabiegów rocznie), Samodzielnym Publicznym Szpitalu Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie (183 zabiegi), Wielkopolskim Centrum Onkologii (182 zabiegi) i Śląskim Centrum Urologii UROVITA (181 zabiegów od IV do XII 2022 r.). Wśród szpitali niepublicznych przoduje Szpital Medicover, przeprowadzający rocznie 399 operacji przy użyciu robota Da Vinci.

W USA system robotyczny jest praktycznie standardem w leczeniu operacyjnym raka prostaty. Roboty znajdują zastosowanie także m.in. w usuwaniu zmian łagodnych oraz nowotworów narządu rodnego, guza na nerce, resekcji odbytnicy i resekcji całkowitej lub częściowej jelita.

Ministerstwo Zdrowia rozszerzy finansowanie zabiegów z użyciem robota

Ministerstwo Zdrowia także planuje rozszerzyć finansowanie zabiegów z wykorzystaniem robota o nowe wskazania. Nie zdradza natomiast, w jakich konkretnie zabiegach zamierza refundować operacje z użyciem chirurgii robotowej.

Przyznaje jednak, że prowadzi prace dotyczące wykorzystania asysty robota w innych wskazaniach niż rak gruczołu krokowego.

- Prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych zakończyć się mają jeszcze w II kwartale 2023 roku - zapowiada Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji MZ. 

W sąsiednich Czechach ze środków publicznych finansowanych było w minionym roku już 11 procedur chirurgicznych z użyciem systemów robotowych. 

Prof. Piotr Jarzemski, kierownik Katedry i Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela przyznał w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że oprócz radykalnej prostatektomii do objęcia refundacją NFZ rekomendowałby także zabiegi robotyczne usunięcia guza nerki i nowotworu pęcherza. To, jak wyjaśnił, najczęściej wykonywane na świecie operacje urologiczne z użyciem robota.

Od tego roku obowiązkowy staż z obsługi robotów dla lekarzy szkolących się w urologii 

W Polsce placówki, które chcą realizować finansowane przez NFZ świadczenia robotyczne, muszą - przypomnijmy, spełnić wymagania określone w znowelizowanym rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Ośrodek musi mieć oddział szpitalny o profilu urologicznym lub chirurgii onkologicznej, które posiadają blok operacyjny. Muszą także udokumentować wykonanie co najmniej 100 operacji usunięcia prostaty z powodu nowotworu rocznie. 

Za rozwijającym się rynkiem operacji z wykorzystaniem robotów medycznych nie nadąża system kształcenia. Zdaniem prof. Jarzemskiego, wyszkolenie dobrego lekarza operatora musi trwać 10 lat, licząc od rozpoczęcia rezydentury. Choć i w tej kwestii nieco zaczyna się zmieniać. 

Zaktualizowany w tym roku program specjalizacyjny z urologii przewiduje natomiast obowiązkowy, dwutygodniowy staż, w trakcie którego lekarze zapoznają się z podstawowymi informacjami na temat systemów robotowych stosowanych w tej dziedzinie medycyny. Staże będą odbywać się na oddziałach urologii posiadających akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie urologii i zakończą się kolokwium z wiedzy teoretycznej oraz sprawdzianem z umiejętności praktycznych. Obejmą:

  • podstawy technologii robotowych, możliwości i ograniczenia funkcjonujących systemów oraz różnice pomiędzy nimi,
  • różnice pomiędzy technikami laparoskopowymi a robotowymi w zakresie wskazań, dostępu, patofizjologii, zapobiegania i leczenia powikłań,
  • zasady bezpieczeństwa pracy z zaawansowanym manipulatorem chirurgicznym,
  • poznanie sprzętu wykorzystywanego w robotowych procedurach urologicznych,
  • wytwarzanie dostępu i prawidłowe rozmieszczanie ramion robota,
  • znajomość ścieżki treningowej oraz umiejętności wymaganych na poszczególnych etapach certyfikacji operatora i asysty.

Lekarze podczas szkolenia aktywnie wezmą udział w dokowaniu i asystowaniu do wybranych procedur (w zależności od tych wykonywanych w danym ośrodku). Mogą to być zabiegi prostatektomii radykalnej lub częściowej, radykalnej nefrektomii albo cystektomii.




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum