×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie zostanie zrewitalizowany

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP28 kwietnia 2023 07:54Aktualizacja: 28 kwietnia 2023 08:21

- To inwestycja, na którą wszyscy bardzo czekaliśmy. Władze rektorskie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jako organ założycielski Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus, bardzo intensywnie pracowały nad tym, żeby doszła do skutku, ich starania zakończyły się wielkim sukcesem - powiedział dr hab. n. med. Paweł Łęgosz, ortopeda, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM.

Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie zostanie zrewitalizowany
Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie będzie zrewitalizowany (zdj. ilustracyjne). Fot. Shutterstock
  • Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie zostanie zrewitalizowany, a łączny koszt inwestycji to ponad 500 mln złotych
  • Jak poinformował dr hab. n. med. Paweł Łęgosz, ortopeda, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM, oprócz remontu przewidziano też wybudowanie w środku kampusu Lindleya budynku, w którym będą m.in. wszystkie kliniki transplantologiczne czy klinika urologii
  • - Trzeba będzie wyburzyć stary budynek urologii, tak samo, jak całą flankę od strony Oczki, gdzie znajdują się obecnie poradnie - dodał
  • Początek rewitalizacji przewidziano na połowę przyszłego roku - cała inwestycja ma zająć 5 lat

Rewitalizacja szpitala potwierdzona

Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie zostanie zrewitalizowany. Inwestycja jest warta ponad 500 mln zł. O planach inwestycyjnych opowiedział PAP ortopeda, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM dr hab. n. med. Paweł Łęgosz.

- Budynek szpitalny jest stary, został wybudowany w 1957 roku, od tego czasu nie był remontowany, ale pod koniec roku, konkretnie 28 grudnia, przyszła do nas wspaniała wiadomość, że pan premier podpisał uchwałę nr 263 Rady Ministrów, w której znaleźliśmy się jako obiekt do rewitalizacji - wspomniał Łęgosz.

Jak poinformował, oprócz remontu starej substancji, "w środku kampusu Lindleya powstanie piękny budynek, w którym znajdą miejsce wszystkie kliniki transplantologiczne, klinika urologii, nowoczesny Zakład Radiologii Klinicznej, poradnie związane z tymi klinikami, apteka szpitalna i centralne laboratorium" - wyliczył.

Jak powiedział, inwestycja zaczęła się w tym roku, tyle że 2023 będzie przeznaczony na inwentaryzację, "wbicie szpadla w ziemię nastąpi pewnie w połowie przyszłego roku".

Zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus poinformował, że "trzeba będzie wyburzyć stary budynek urologii, tak samo, jak całą flankę od strony Oczki, gdzie znajdują się obecnie poradnie - to będzie miejsce, gdzie powstanie cztero- lub pięciopiętrowy, bo jeszcze nie zdecydowaliśmy, budynek".

- To inwestycja, na którą wszyscy bardzo czekaliśmy. Władze rektorskie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jako organ założycielski Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus, bardzo intensywnie pracowały nad tym, żeby doszła do skutku, ich starania zakończyły się wielkim sukcesem - dodał.

Jak powiedział, koszt inwestycji wynosi 530 mln zł, a czas jej realizacji - pięć lat.

Stara klinika urologiczna będzie wyburzona

Zapytany, co się stanie z pacjentami urologicznymi, kiedy stara klinika zostanie zburzona, odparł, że "planujemy wstępnie przeniesienie tej kliniki na czas budowy do pawilonu pałacu Grucy, tam, gdzie jest także klinika ortopedii, mamy na nią część pawilonu zwolnioną. To wstępne plany, oczywiście koncepcja może się jeszcze zmienić, na jej wypracowanie mamy rok czasu. Wiadomo, że na wszelki wypadek musimy mieć co najmniej dwa plany awaryjne, żeby pacjenci urologiczni byli zabezpieczeni".

Dr n. med. Paweł Łęgosz przyznał, że pacjentów urologicznych jest bardzo wielu, a "statystyki pokazują, że mamy dziś prawdziwą epidemię nowotworów prostaty, nerki, pęcherza moczowego, kolejka chorych, zamiast zmniejszać się, zwiększa. Jak widać czasy covidowe miały wpływ zarówno na diagnostykę, jak też ilość wykonywanych operacji".

Zaznaczył, że teraz klinika urologii nadrabia te zaległości; "pełną parą, na trzy sale operacyjne - również z wykorzystaniem godzin popołudniowych - są tam wykonywane zabiegi. U nas nie jest tak, że o godz. 14 życie w szpitalu zamiera, operuje się do godzin wieczornych, także w klinice ortopedii, natomiast w klinice transplantologicznej, która ma dyżur przez całą dobę, wykonuje się niemal non stop skomplikowane operacje".

Podkreślił, że ta klinika jest jedną z nielicznych w Polsce, gdzie wykonuje się transplantacje nerki, wątroby i trzustki - rzadko się zdarza, aby jedna placówka specjalizowała się w tych trzech dziedzinach transplantacyjnych. - W dodatku często są to transplantacje złożone: np. jednocześnie nerka z trzustką. Nasz szpital żyje całą dobę, i to pełnią życia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum