×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Obowiązkowy staż i egzamin z obsługi robotów medycznych na specjalizacji z urologii

Jakub Styczyński Autor: Jakub Styczyński • Źródło: Rynek Zdrowia   • 07 kwietnia 2023 11:38   • Aktualizacja: 07 kwietnia 2023 12:06

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego planuje ważne zmiany w specjalizacji z urologii. - Medycy będą odbywać obowiązkowy staż z zakresu podstawowej obsługi i wskazań do wykorzystania robotów chirurgicznych – dowiedział się Rynek Zdrowia.

Obowiązkowy staż i egzamin z obsługi robotów medycznych na specjalizacji z urologii
Lekarze nauczą się zasad bezpieczeństwa podczas chirurgii robotowej. Fot. AdobeStock
 • Lekarze zaczynający specjalizację z urologii, będą odbywać obowiązkowy staż z zakresu podstawowej obsługi i wskazań do wykorzystania robotów chirurgicznych — poinformowało nas Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego
 • Szkolenie będzie zaliczone po zdaniu kolokwium z wiedzy teoretycznej oraz sprawdzianu z umiejętności praktycznych
 • Nowy staż nie jest związany z doniesieniami medialnymi na temat nieprawidłowości w zastosowaniu robotów przez niektórych lekarzy. To efekt okresowej rewizji programu nauczania oraz wprowadzenia  refundacji zabiegów radykalnej prostatektomii przy pomocy robota
 • Nadużycia w stosowaniu takiego urządzenia na potrzeby eksperymentu medycznego sprowokowały reakcję m.in. ministra zdrowia oraz Naczelnej Izby Lekarskiej

Po szkoleniu kolokwium i sprawdzian z obsługi robota chirurgicznego

W zaktualizowanym programie specjalizacyjnym z urologii został dodany obowiązkowy, dwutygodniowy staż, w trakcie którego lekarze zapoznają się z podstawowymi informacjami na temat systemów robotowych stosowanych w tej dziedzinie medycyny.

– Nowy program będą realizować lekarze zakwalifikowani do rozpoczęcia specjalizacji wiosną tego roku – informuje nas  Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska, rzecznik prasowy Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Staże mają odbywać się na oddziałach urologii posiadających akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie urologii. Szkolenie będzie kończyć się kolokwium z wiedzy teoretycznej oraz sprawdzianem z umiejętności praktycznych.

Lekarze nauczą się zasad bezpieczeństwa i podstaw obsługi robota medycznego

Staż kierunkowy w zakresie urologii robotowej będzie obejmował m.in.:

 • podstawy technologii robotowych, możliwości i ograniczenia funkcjonujących systemów oraz różnice pomiędzy nimi
 • różnice pomiędzy technikami laparoskopowymi a robotowymi w zakresie wskazań, dostępu, patofizjologii, zapobiegania i leczenia powikłań
 • zasady bezpieczeństwa pracy z zaawansowanym manipulatorem chirurgicznym
 • poznanie sprzętu wykorzystywanego w robotowych procedurach urologicznych
 • wytwarzanie dostępu i prawidłowe rozmieszczanie ramion robota
 • znajomość ścieżki treningowej oraz umiejętności wymaganych na poszczególnych etapach certyfikacji operatora i asysty

Lekarze aktywnie wezmą udział w dokowaniu i asystowaniu do wybranych procedur (w zależności od tych wykonywanych w danym ośrodku). Mogą to być zabiegi prostatektomii radykalnej lub częściowej, radykalnej nefrektomii albo cystektomii.

W ramach stażu przewidziana jest także praca na symulatorze i – w zależności od dostępności – trenażerze, pod kierunkiem certyfikowanego operatora lub asystenta. Analizowane mają też być zapisy wideo operacji w obecności certyfikowanego operatora.

Kontrowersje wokół wykorzystania robotów nie miały wpływu na wprowadzenie stażu

Zapytaliśmy Agnieszkę Pochrzęst-Motyczyńską o przyczynę wprowadzenia do programu nauczania stażu z obsługi robotów medycznych. Odpowiedziała, że nie ma to żadnego związku z doniesieniami medialnymi na temat nieprawidłowości przy korzystaniu z tego typu sprzętu medycznego przez niektórych lekarzy.

Przypomnijmy: w marcu Wirtualna Polska opisała eksperyment medyczny prowadzony przez prywatny Szpital na Klinach w Krakowie. Placówka operuje kobiety z rakiem szyjki macicy oraz trzonu macicy, wykorzystując robota chirurgicznego da Vinci. Jedna z pacjentek zmarła.

Publikacja spowodowała lawinę wydarzeńOdwoławcza Komisja Bioetyczna przy Ministrze Zdrowia stwierdziła, że eksperyment należy przerwać. Jednak szpital uważa, że komisja nie ma prawa decydować o wstrzymaniu eksperymentu. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o sprawie prokuraturę. Uważa, że eksperyment można uznać za nielegalny, a szpital nie ma prawa go prowadzić.

Naczelna Izba Lekarska zapowiedziała zaś, że każdy lekarz biorący udział w opisanym eksperymencie zostanie zgłoszony do rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

Rzeczniczka CMKP tłumaczy, że powód dla wprowadzenia obowiązkowego stażu zapoznającego przyszłych urologów z robotami medycznymi, jest jednak prozaiczny. Mianowicie, programy dla specjalizacji są aktualizowane co pięć lat. I właśnie przyszedł czas na rewizję dotychczasowego programu.

A jako, że zabiegi radykalnej prostatektomii przy pomocy robota chirurgicznego od 1 kwietnia 2022 r. są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zdecydowano się na wprowadzenie podstawowego szkolenia na specjalizacji z urologii.

Zabiegi z użyciem systemów robotowych w innych wskazaniach wykonywane są w ramach eksperymentu medycznego. Aby go przeprowadzić, trzeba spełnić wiele obowiązkowych wymagań wskazanych w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Przykładowo konieczna jest pozytywna opinia niezależnej komisji bioetycznej. Pacjent musi być zaś w odpowiedni sposób poinformowany np. o tym jakie jest ryzyko i korzyści związane z eksperymentem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum