×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Naukowcy z GUMed dostali międzynarodowe dofinansowanie. Zrealizują projekt o zakażeniach układu moczowego

Autor: oprac. KM • Źródło: Gdański Uniwersytet Medyczny06 marca 2023 15:10

Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uzyskali finansowanie Society of Applied Microbiology (AMI) na projekt identyfikacji swoistych i uniwersalnych markerów białkowych świadczących o wysokim rozwoju urosepsy.

Naukowcy z GUMed dostali międzynarodowe dofinansowanie. Zrealizują projekt o zakażeniach układu moczowego
Gdański Uniwersytet Medyczny, fot. Shutterstock
  • Naukowcy GUMed uzyskali finansowanie Society of Applied Microbiology (AMI)
  • Mowa o dr. hab. Tomaszu Jarzembowskim z Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej i dr. Agnieszce Dacy z Zakładu Patologii i Reumatologii Doświadczalnej
  • Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację projektu identyfikacji swoistych i uniwersalnych markerów białkowych świadczących o wysokim rozwoju urosepsy

Naukowcy z GUMed z dofinansowaniem

Gdański Uniwersytet Medyczny poinformował o uzyskaniu dofinansowania w ramach programu Small Research Projects and Equipment Fund realizowanego przez Society of Applied Microbiology (AMI) na projekt identyfikacji swoistych i uniwersalnych markerów białkowych świadczących o wysokim rozwoju urosepsy.

Badanie jest ponadto realizowane w partnerstwie z BIOSCOPE Research Group, School of Science and Technology, Universidade NOVA de Lisboa.

Jak dowiadujemy się z komunikatu, materiał do badań zostanie opracowany w Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej GUMed. Z kolei identyfikację białek naukowcy przeprowadzą przy współpracy z naukowcami z jednostki w Lizbonie, za pomocą innowacyjnej, wysokorozdzielczej analizy proteomicznej. 

Jak uzasadnił dr hab. Tomasz Jarzembowski cytowany w komunikacie na stronie GUMedu, "potrzeba realizacji tego zadania wynika z powszechności występowania zakażeń układu moczowego w populacji ogólnej oraz z braku sposobów na obiektywną ocenę rokowania rozwoju bakteriurii u pacjenta".

Specjaliści z patentem krajowym

Jak informuje Gdański Uniwersytet Medyczny, zakażenia układu moczowego to przedmiot zainteresowania tamtejszego zespołu naukowców. Badacze mają zresztą patent krajowy oraz zgłoszenie w Europejskim Urzędzie Patentowym.

W grupie badaczy znajdują się także: dr hab. Lidia Piechowicz, prof. uczelni, kierownik Katedry Mikrobiologii, prof. Ewa Bryl, kierownik Zakładu Patologii i Reumatologii Doświadczalnej, dr Katarzyna Wiśniewska z Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej oraz prof. Jacek Witkowski, kierownik Katedry i Zakładu Fizjopatologii GUMed.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum