×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

eWUŚ na czerwono, czyli spór o procenty

Autor: RZ, wspolczesna.pl/ Rynek Zdrowia26 listopada 2013 10:41

Nadal podobna liczba osób wyświetla się w systemie eWUŚ na czerwono, czyli jako osoby, które mają niepotwierdzone prawo do świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego - alarmują lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Według ich danych, średnia w Polsce to 7,5 proc., na Podlasiu - 6,45 procent.

eWUŚ na czerwono, czyli spór o procenty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Najczęściej na czerwono w systemie występują studenci, małżonkowie emerytów, rencistów, pracowników, kobiety na urlopach macierzyńskich i wychowawczych i inni wcześniej już zgłaszani.Według danych podlaskiego NFZ, eWUŚ nie potwierdza prawa do świadczeń w nieco ponad 3 proc. osób. Strach pacjentów może potęgować informacja, która pojawiła się niedawno w prasie, z której wynika, że centrala NFZ wprowadza procedurę windykacji opłaty za świadczenie medyczne od nieubezpieczonych pacjentów.

Izabela Trojanowska, dyrektor Departamentu Spraw Świadczeniobiorców w centrali NFZ, uspokaja, że pacjent, u którego zapali się czerwono światło, nie musi się obawiać, że na drugi dzień ktoś z NFZ do niego zapuka i zażąda zwrotu kosztów świadczenia.

- Zapalone czerwone światło oznacza tylko to, że w danym momencie nie ma informacji, które na 100 proc. potwierdzają, że pacjent ma prawo do świadczeń. Jeśli pacjent wie, że ma takie prawo, wypisze oświadczenie lub przedstawi dowód ubezpieczenia, a świadczenie i tak otrzyma. Świadczeniodawca nie ma prawa mu odmówić, a Fundusz musi lekarzowi zapłacić.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze