Zmienią się zasady wypłacania ubezpieczenia chorobowego

Autor: money.pl/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2021 11:25

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej i ZUS planują zmiany w systemie ubezpieczeń. Mają objąć także zasady wypłacania ubezpieczenia chorobowego.

Zmienią się zasady wypłacania ubezpieczenia chorobowego
Po 6 miesiącach zwolnienia chorobowego nie będzie można pójść od razu na kolejne płatne zwolnienie lekarskie. Fot. Archiwum

Po 182 dniach (czyli 6 miesiącach) zwolnienia chorobowego nie będzie można pójść od razu na kolejne płatne zwolnienie lekarskie. Konieczna będzie 60-dniowa przerwa. Ma to działać jak reset uprawnień. Po tym czasie chorujący ma nabyć prawo do kolejnych 6 miesięcy nieobecności w pracy - wylicza money.pl

Do okresu 182 dni maksymalnego zwolnienia będą się wliczały również krótkie przerwy (o ile pojawiają się od siebie w okresie krótszym niż 60 dni) i to niezależnie od powodu. Nowe zwolnienie (nawet na inną chorobę) również będzie przybliżać do limitu. Ci, którzy go wykorzystają, niezależnie od choroby, nie będą mogli liczyć na świadczenia chorobowe z ZUS-u (dla większości to 80 proc. pensji).

Ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, zgodnie z obowiązującymi przepisami przysługuje świadczenie rehabilitacyjne, ale... Takiego świadczenia nie można pobierać dłużej niż przez 12 miesięcy. Jednocześnie, by je dostać, trzeba stanąć przed lekarzem-orzecznikiem ZUS.

Reformę chwali na łamach money.pl Łukasz Kozłowski z Federacji Pracodawców Polskich. Wskazuje, że ''niestety, ale zdarza się, że pracownicy - wykorzystując zwolnienia lekarskie - blokują w nieskończoność etaty, bo pracownika na zwolnieniu chorobowym nie można zwolnić''.

Więcej: money.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum