Zmiana lekarza rodzinnego: do dwóch razy sztuka

Autor: wspolczesna.pl/Rynek Zdrowia • • 13 listopada 2013 10:22

Białostocki poseł PO Damian Raczkowski analizuje sprawę zasadności opłaty (80 zł), jaką musi uiścić pacjent, gdy więcej niż dwa razy w roku, bez uzasadnionej przyczyny, zmienia lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej.

Zmiana lekarza rodzinnego: do dwóch razy sztuka

- Zbieram teraz dane, jaka jest skala tych opłat, jaki powód zmian. W ciągu 2 tygodni podejmę decyzję, czy wystąpię z inicjatywą - zapowiedział Damian Raczkowski w Gazecie Współczesnej, która informuje, że w 2012 r. w woj. podlaskim więcej niż dwa razy lekarza lub pielęgniarkę zmieniło 77 osób. Z tego grona 42 dostały z NFZ wezwania do zapłaty.

Zdarzają się nawet przypadki, gdy sprawa kończy się egzekucją komorniczą. Tak było w przypadku jednej z białostoczanek. Kobieta nieświadomie wypełniła po raz trzeci deklarację do pielęgniarki POZ. Stało się tak, gdyż podczas każdej z wizyt system wyrzucał jej dane, jako osoby niebędącej na liście pacjentów.

Brak opłaty spowodował, że sprawę skierowano do sądu. Pacjentka musiała zapłacić 80 zł , a także 65 zł kosztów sądowych. Poprosiła o rozłożenie tej kwoty na raty, bo była w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej, ale nie uzyskała zgody. Dzięki pomocy życzliwych ludzi udało się zaległość opłacić, ale kobieta przypłaciła całą sprawę załamaniem psychicznym.

Więcej: www.wspolczesna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum