Ze względu na pandemię więcej Polaków zakupiło prywatne ubezpieczenia medyczne

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 11 września 2020 11:00

W tym roku więcej Polaków kupiło prywatne ubezpieczenie medyczne. Zdaniem ekspertów spowodowała to pandemia i ograniczony dostęp do publicznej służby zdrowia. Choć jesteśmy bardziej skłonni do zaciskania pasa, to na zdrowiu nie zamierzamy oszczędzać.

Ze względu na pandemię więcej Polaków zakupiło prywatne ubezpieczenia medyczne
Szacuje się, że na prywatne leczenie, leki i suplementy Polacy wydają rocznie około 50 mld zł. Fot. PTWP

Odkąd wybuchła pandemia koronawirusa, kontakt bezpośredni z lekarzami rodzinnymi jest ograniczony. W prywatnych przychodniach, tuż po ogłoszeniu społecznej kwarantanny, około 80 proc. konsultacji odbywało się przez telefon. Obecnie jest to 30-40 proc. W sektorze publicznym podstawowa opieka zdrowotna nadal oparta jest niemal wyłącznie na teleporadach. Z tego względu wiele osób woli korzystać z prywatnego leczenia - podaje Dziennik Bałtycki.

Z badań GUS wynika, że pacjenci przenoszą się do prywatnych klinik, zrażeni odległym terminem wizyty w ramach NFZ. Na zbyt długie kolejki do specjalistów i na planowe zabiegi wskazało blisko dwie trzecie gospodarstw domowych korzystających obecnie z prywatnych usług medycznych (61,7 proc.). Natomiast 18,5 proc. powiedziało, że woli prywatnych lekarzy, bo są oni lepszymi fachowcami. Szacuje się, że na prywatne leczenie, leki i suplementy Polacy wydają rocznie około 50 mld zł.

Polska Izba Ubezpieczeń podała, że w pierwszym półroczu 2020 r. Polacy wydali pół miliarda złotych na prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Polisy posiada ponad 3 mln Polaków, czyli o 13,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Około drugie tyle Polaków chodzi do prywatnych gabinetów w ramach abonamentów opłacanych przez pracodawców lub samodzielnie przez nich.

Więcej: plus.dziennikbaltycki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum