Zaświadczenia lekarskie będzie mógł wystawiać asystent medyczny - Sejm uchwalił nowelę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2018 20:41

Zaświadczenie lekarskie, w tym zwolnienia, będą mogli wystawiać asystenci medyczni - zakłada uchwalona przez Sejm w czwartek (10 maja) nowelizacja ustawy przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zaświadczenia lekarskie będzie mógł wystawiać asystent medyczny. Fot. Archiwum

Za głosowało 431 posłów, jedna osoba była przeciw, jedna wstrzymała się od głosu.

Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zaświadczenie lekarskie będzie mogła wystawiać umocowana przez lekarza osoba, czyli asystent medyczny. "Rozwiązanie takie nie tylko odciąża wystawiających zaświadczenia lekarskie od obowiązków związanych de facto wyłącznie z technicznym wypełnieniem dokumentu zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy, ale również stanowi kolejne działanie wspomagające eliminację papierowego obiegu dokumentów" - podkreślono uzasadnieniu.

Asystentami będą mogły zostać osoby wykonujące zawód medyczny, czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, "a także czynności związane z utrzymaniem systemu teleinformatycznego, w którym przetwarzana jest dokumentacja medyczna, i zapewnieniem bezpieczeństwa tego systemu, na podstawie upoważnienia administratora danych". Ma zostać stworzony specjalny rejestr osób, które będą uprawnione do wystawiania zaświadczeń.

Ustawa przewiduje też zmiany w ewidencjonowaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne - w 2019 r. koszty ich poboru i ewidencjonowania (potrącane przez ZUS) zostaną "przejściowo" obniżone z 0,20 proc. do 0,175 proc. Różnicę między tymi kwotami NFZ ma przeznaczyć na finansowanie sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz na szkolenia lekarzy, którzy będą wystawiali elektroniczne zwolnienia.

Paweł Dembowski

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum