Zasiłek chorobowy nie częściej niż raz na trzy miesiące. Będziemy chorować w pracy?

Autor: Dziennik Rzeczpospolita, RZ/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2019 10:01

Jak wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Leszka Skiby na interpelację posłanki Joanny Muchy, zasiłek chorobowy będzie się należał pracownikom najwyżej raz na trzy miesiące. Tymczasem w opinii Komisji Europejskiej koszty prezenteizmu (obecność w pracy pomimo choroby) przewyższają często koszty zasiłku.

Zasiłek chorobowy nie częściej niż raz na trzy miesiące. Będziemy chorować w pracy?
Lekarze podkreślają, że rozumieją potrzebę walki z nadużyciami, ale widzą również ryzyko jakie niosą takie zmiany Fot. Archiwum

Obecnie zasiłek chorobowy - w wysokości 80 proc. płacy brutto - pracownik otrzymuje po przepracowaniu minimum 30 dni u danego pracodawcy. Plany rządu przewidują, że na płatne zwolnienie będzie mógł pójść dopiero po 90 dniach nieprzerwanej pracy. Oznacza to, że jeśli zachoruje wcześniej, stanie przed wyborem: praca w trakcie choroby lub pozostanie w domu, ale bez zasiłku chorobowego.

Rząd przyjmuje założenie, że osoby chorujące zbyt często zawsze są nieuczciwe i próbują wyłudzać zwolnienia lekarskie, ale zdaniem lekarzy i związkowców takie projekty stanowią gorączkową próbę znalezienia pieniędzy na spełnienie wyborczych obietnic. W tym przypadku kosztem chorych.

Czytaj także: Lekarze o projekcie nowych zasad dot. zwolnień lekarskich: niebezpieczne dla pacjentów

Lekarze podkreślają, że rozumieją potrzebę walki z nadużyciami, ale widzą również ryzyko jakie niosą takie zmiany. Według Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego OZZL, sposób walki z nadużyciami może być niebezpieczny dla ludzi uczciwych, zwłaszcza dla tych, którzy zachorują na choroby wymagające długiego leczenia i zwolnienia z pracy.

Komisja Europejska jeszcze w opracowaniu z 2016 roku stwierdziła, że nasila się zjawisko tzw. prezenteizmu, czyli obecności w pracy pomimo choroby. Zdaniem KE to zjawisko wzmaga się, a od lat 90. kolejne kraje wprowadzają obostrzenia i zmniejszają wysokość zasiłków chorobowych. Zazwyczaj - piszą autorzy raportu - zwraca się uwagę na finansowy koszt absencji, natomiast nie dostrzega się kosztów obecności w pracy mimo choroby (np. spadku produktywności). Jak wynika z analiz, mogą się one okazać wyższe niż koszty leczenia i absencji.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum