Dziennik Toruński Nowości/Rynek Zdrowia | 18-05-2015 09:34

Zainteresowanie leczeniem transgranicznym na razie jest niewielkie

Zgodnie z unijną dyrektywą o leczeniu transgranicznym, polscy pacjenci mogą korzystać z leczenia w krajach UE bez pytania o zgodę NFZ, jeśli leczenie nie trwa dłużej niż jeden dzień.

Wówczas jednak trzeba wyłożyć na miejscu pieniądze z własnej kieszeni, a NFZ powinien zwrócić pieniądze za zabieg według stawek NFZ. Gdy leczenie może trwać dłużej - potrzebna jest wcześniejsza zgoda Funduszu.

Czym różni się korzystanie z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego od leczenia transgranicznego? To drugie jest planowe, a EKUZ daje nam gwarancję opieki medycznej w razie nagłej choroby. Jesteśmy traktowani wtedy jak obywatele danego kraju. W Polsce natomiast osoby z zagranicy, gdy mają EKUZ, są traktowane jak Polacy.

W ubiegłym roku na karty EKUZ przyjęto 104 pacjentów zagranicznych. Przebywali na oddziałach w szpitalu na Bielanach i dziecięcym. Nie było natomiast pacjentów z innych krajów na zabiegach planowych.

Jak przekonuje Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ , od wejścia w życie przepisów nie było żadnych wniosków dotyczących zgody na dłuższe niż jeden dzień leczenie, jest zaś 12 wniosków o zwrot pieniędzy po leczeniu. Trzy sprawy zostały sfinalizowane i pieniądze wypłacono.

Pacjent ma sześć miesięcy na zgłoszenie się do NFZ o zwrot kosztów leczenia za granicą, a NFZ dwa miesiące na zwrot pieniędzy.

Więcej: nowosci.com.pl