Zachodniopomorskie: NFZ nie refunduje leczenia za granicą bez promesy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2014 10:35

Czterech pierwszych pacjentów zwróciło się do zachodniopomorskiego NFZ, by zgodnie z unijnymi przepisami opłacił ich leczenie za granicą. Fundusz odmawia.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, leczenie czwórki pacjentów kosztowałoby Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki w Szczecinie ponad 11 tys. euro. Chodzi o operacje usunięcia żylaków, usunięcia naczyniaka, o protonoterapię raka gałek ocznych oraz o poród.

Pacjenci powoływali się na unijną dyrektywę o transgranicznej opiece medycznej, która daje pacjentom z krajów UE prawo do zwrotu kosztów leczenia za granicą, gdy nie chcą czekać w kolejce w swoim kraju i wybiorą się do innego państwa Unii. Zapłacą, ale mogą się potem zwrócić o zwrot pieniędzy do swojego ubezpieczyciela zdrowotnego

Oddział Funduszu w Szczecinie wyjaśnia, że wnioski są odsyłane pacjentom z uwagi na brak podstaw prawnych do jego rozpatrzenia. W związku z brakiem przepisów krajowych implementujących postanowienia dyrektywy NFZ nie ma upoważnienia ustawowego do rozpatrzenia wniosku i sfinansowania kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum