Za granicą sama karta EKUZ może nie wystarczyć...

Autor: AK/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2010 10:45

Nawet z EKUZ trzeba liczyć się z opłatami za leczenie na zimowym urlopie.

Na wszelki wypadek warto ubezpieczyć się dodatkowo, udając się na zimowy urlop...

Wyjątkowo udana zima zachęca do wyjazdu na narty. Powinniśmy jednak pamiętać o dobrym przygotowaniu do urlopu, szczególnie tego za granicą. Jeżeli nie chcemy ponieść dodatkowych kosztów związanych z ewentualnym leczeniem np. po urazie czy upadku na stoku. Przed wyjazdem należy koniecznie wystąpić do NFZ o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wniosek jest dostępny w oddziałach NFZ oraz na stronie internetowej www.nfz.gov.pl/ue  lub www.nfz.gov.pl/ekuz .

Jak podaje Fundusz, gdy jedziemy na urlop do jednego z państw Unii Europejskiej lub Islandii, Liechtensteinu, Norwegii czy Szwajcarii, to... To jako osoby ubezpieczone w NFZ mamy prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w danym kraju, na takich samych zasadach, jak osoby ubezpieczone w tym kraju. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków wiąże się to z koniecznością poniesienia części kosztów udzielonych świadczeń medycznych. Opłaty takie nie podlegają zwrotowi przez NFZ. W wielu miejscowościach wypoczynkowych lekarze przyjmują tylko prywatnie, w związku z tym nie honorują Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Za ich usługi również trzeba zapłacić pełną cenę, której Fundusz nie zwróci.

Pacjent w pełni ponosi koszty transportu sanitarnego do Polski. Również ratownictwo górskie w wielu krajach, m. in. w Austrii, we Francji, Republice Czeskiej oraz Republice Słowackiej, jest w pełni odpłatne.

NFZ przypomina też, że leczenie skutków wypadków związanych z uprawianiem sportu, w tym narciarstwa, obciążone jest wyższymi opłatami, niż w innych przypadkach. W związku z tym NFZ zaleca wykupienie ubezpieczenia dodatkowego obejmującego koszty, których w krajach UE nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum