ZUS unieważnia zwolnienia lekarskie, pacjenci idą po następne

Autor: naszdziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2013 08:28

Przeprowadzane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontrole zwolnień lekarskich często kończą się ich unieważnieniem. Powodem jest na ogół niestawienie się do kontroli, nawet, gdy wezwany uczynił to nie ze swojej winy - informuje "Nasz Dziennik".

ZUS unieważnia zwolnienia lekarskie, pacjenci idą po następne

Problem ten dotyczy wielu osób, które bądź przez opieszałość poczty bądź z innych względów (np. przebywają nie w domu, a u rodziny, która się nimi opiekuje) nie odebrały w terminie wezwania na kontrolę. Jeśli ktoś nie stawi się na badanie, traci prawo do zwolnienia i zasiłku, często niesłusznie.

Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów, ZUS ma duży deficyt i wszelkimi sposobami stara się znaleźć oszczędności, również w wydatkach na wypłatę zasiłków chorobowych. Tylko że i te oszczędności mogą być iluzoryczne. Nierzadko osoby, którym cofnięto zwolnienia z powodów administracyjnych, idą po prostu znowu do lekarza i dostają nowe. Sami pracownicy ZUS potwierdzają, że to częsta praktyka. Taka droga jest zdecydowanie szybsza i skuteczniejsza niż pisanie odwołań do Zakładu i czekanie na ich rozpatrzenie lub wnoszenie sprawy na drogę sądową.

W 2012 r. ZUS skontrolował ponad 550 tys. orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy oraz zaświadczeń lekarskich. W 39,5 tys. przypadków (nieco ponad 7 proc.), zwolnienia lekarskie zostały cofnięte.

Więcej: www.naszdziennik.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum