ZUS sprawdza chorych, którzy nielegalnie pobierają zasiłki

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2019 08:30

Aplikacja wykorzystywana przez ZUS pomaga automatycznie sprawdzić wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą, które dobrowolnie płacą składkę na ubezpieczenie chorobowe - identyfikuje tych, którzy pracują, będąc na zwolnieniu lekarskim. Tysiące osób muszą zwracać zasiłki.

ZUS sprawdza chorych, którzy nielegalnie pobierają zasiłki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Rzeczpospolita, ZUS wdrożył to narzędzie w swoim systemie informatycznym już w sierpniu 2018 r. Miało zwiększyć skuteczność kontroli osób nadużywających zwolnień lekarskich do dorabiania na boku. Dzięki niemu liczba spraw wzrosła o kilkanaście procent i są one rozpatrywane bardzo szybko. W ostatnim kwartale 2018 r. ZUS wydał 9,2 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę 9 mln zł zasiłków. W pierwszym kwartale tego roku wydał już 10 tys. takich decyzji na 9,2 mln zł.

Jeśli ZUS udowodni przedsiębiorcom, że w czasie zwolnienia lekarskiego podejmowały inną działalność, muszą zwrócić zasiłek za czas fikcyjnej choroby. W grę wchodzą kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W wielu wypadkach dzięki nowej aplikacji ZUS nie zdąży nawet wypłacić nienależnych świadczeń.

Z doświadczenia urzędników wynika, że najczęściej nieprawidłowości dotyczą właścicieli warsztatów samochodowych, salonów urody, kwiaciarni, hurtowni i sklepów.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum