ZUS ogranicza wydawanie druków zwolnień lekarskich

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2018 09:04

Sezon grypowy w pełni, a my nie mamy na czym wystawiać zwolnień. ZUS wprowadza limity i ogranicza nam wydawanie druków do potwierdzania niezdolności pacjenta do pracy - mówi w RMF FM szefowa Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

ZUS ogranicza wydawanie druków zwolnień lekarskich. Fot. Archiwum

Bożena Janicka dodaje, że są miejsca w kraju, gdzie lekarze mogą pobierać maksymalnie cztery, a nawet tylko trzy bloczki. Janicka wyjaśnia, że czasami jednego dnia sama wypisuje nawet trzy bloczki.

W tej sprawie wysłała już pisma do Ministerstwa Zdrowia oraz do resortu pracy. ZUS oficjalnie wprowadza limity, bo zbliża się termin obowiązkowego przejścia na e-zwolnienia. - To być może usprawnienie, ale wprowadzane w sposób totalitarny! - tak o obowiązku wystawiania zwolnień lekarskich wyłącznie w wersji elektronicznej mówi Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Nieoficjalnie lekarze podejrzewają, że ZUS - ograniczając dostęp do zwolnień papierowych - chce wręcz ich przymusić, by zaczęli wystawiać elektroniczne zaświadczenia. Dodają, że e-zwolnienia to dla nich obciążenie biurokratyczne. Tłumaczą, że o ile druk papierowy może wypisać sekretariat przychodni, to do wystawienia e-zwolnienia potrzebne są osobiste kody lekarza.

Czytaj: www.rmf24.pl

Czytaj także: Gdy lekarz nie wystawi e-zwolnienia, największy problem będzie miał pracownik

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum