ZUS nauczy firmy kontrolować pracowników będących na L4

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2009 11:39

Zakład Ubezpieczeń Społecznych bezpłatnie przeszkoli firmy, by łatwiej im było kontrolować pracowników często korzystających z krótkich zwolnień lekarskich.

Pierwsze szkolenie dla przedsiębiorców odbędzie się w Gdańsku.

– Eksperci ZUS wyjaśnią im zasady kontrolowania pracowników na zwolnieniach lekarskich – zapowiada Gazecie Prawnej Jacek Dziekan z Centrali ZUS.

Podobne szkolenia będą przeprowadzone we wszystkich oddziałach ZUS. Ma to zmoblizować pracodawców, którzy dość niechętnie korzystają z możliwości kontrolowania pracowników. Kontrole są sporadyczne i dotyczą wyjątkowych przypadków. Do akcji rwie się jednak ZUS. Jednomiliardowy wzrost wysokości wypłaconych zasiłków chorobowych w I kwartale tego roku w porównaniu z rokiem ubiegłym spowodował, że we wszystkich oddziałach Zakładu rozpoczęła się akcja nazwana „zintensyfikowaną kontrolą absencji chorobowej”.

Ewa Pancer, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Gdańsku, mówi, że zwiększona będzie szczególnie liczba kontroli prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy i wystawianych zwolnień lekarskich ZUS ZLA. Lekarze orzecznicy ZUS sprawdzą też dokumentację medyczną, która była podstawą wystawienia zwolnienia. Zwraca też uwagę, że taki lekarz ma też prawo wezwać chorego na badania kontrolne. Może również przeprowadzić kontrolę zwolnienia w domu pacjenta i to pod kątem prawidłowości jego wykorzystania.

Tak będzie m.in. na terenie podlegającym oddziałowi ZUS w Szczecinie. Od początku 2009 r. w okręgu szczecińskim prawo do wystawiania zwolnień straciło trzech lekarzy. Dlatego teraz, jak zapewnia Piotr Tolko, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Szczecinie, w czasie wyjazdów lekarze orzecznicy i kontrolerzy będą sprawdzać całą dokumentację medyczną i sposób wykorzystania zwolnień.

Nowy system kontroli ma umożliwić np. sprawdzenie osób, które korzystały z trzech bardzo krótkich zwolnień lekarskich.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum