ZUS: nadchodzi pożegnanie z legitymacjami ubezpieczeniowymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2009 15:36

ZUS przestanie wydawać papierowe legitymacje ubezpieczeniowe. - Rezygnujemy z wydawania legitymacji, bo nie są już potrzebne - powiedziała Mirosława Boryczka, członek zarządu ZUS ds. ekonomiczno-finansowych.

W ocenie Zakładu dla pacjentów nie powinno to mieć żadnego wpływu na możliwość korzystania z opieki zdrowotnej na dotychczasowych zasadach. Dowodem ubezpieczenia są inne dokumenty określone przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w szczególności dokumenty potwierdzające opłacanie składek, m.in. druk ZUS RMUA.

– Dane, które przekazujemy do NFZ są wystarczające do ustalenia prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Nie ma potrzeby, by dublować je na papierze – wyjaśniła Mirosława Boryczka.

Dane ubezpieczonych trafiają do Funduszu formie elektronicznej. Jednym z dowodów potwierdzających prawo do korzystania z opieki zdrowotnej jest wspomniany druk ZUS RMUA, czyli informacja o miesięcznej kwocie składek przekazywana ubezpieczonym przez płatników.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą potwierdzeniem ubezpieczenia jest druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz dowód opłacenia składek.

Szczegółowe informacje o zasadach potwierdzania prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego można znaleźć na stronie internetowej NFZ: www.nfz.gov.pl.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum